Tuoreen yhdysvaltalaistutkimuksen mukaan aikuiset muodostavat jo yhden neljäsosan lelufirmojen asiakkaista ja ovat suurin yksittäinen tekijä alan kasvulle. Eikä nyt puhuta vanhemmista jotka ostavat leluja lapsilleen, vaan aikuisista jotka ostavat niitä itselleen. Tälle ryhmälle on rapakon takana oma nimityskin, "kidults", lapsiaikuiset.
Kyse tuntuu olevan lapsettomista aikuisista, joilla on varaa käyttää ostoksiinsa enemmän rahaa ja jotka suosivat kalliimpia leluja. Leluteollisuus onkin alkanut valmistaa yhä enemmän tuotteita juuri tätä asiakasryhmää ajatellen.
Tähän liittyy myös ilmiö, jossa yhä suurempi osa valmistajien, kuten Legon, tuotteista kytketään johonkin muuhun viihdeteollisuuden brändiin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut