Sie­vi­nen, Seppälä ja nyt Matts­son: Vuoden ur­hei­li­jan tun­nus­tus on mer­kit­tä­vä asia suo­ma­lai­sel­le uin­nil­le, joka nousi 1990-lu­vul­la esiin

Matti Mattsson valittiin Vuoden urheilijaksi Urheilugaalassa torstaina. Mattsson saavutti Tokion olympialaisissa 200 metrin rintauinnin pronssia. Hän on kolmas Vuoden urheilijaksi valittu uimari.
Matti Mattsson valittiin Vuoden urheilijaksi Urheilugaalassa torstaina. Mattsson saavutti Tokion olympialaisissa 200 metrin rintauinnin pronssia. Hän on kolmas Vuoden urheilijaksi valittu uimari.
Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva

Matti Mattssonin odotettu valinta Vuoden urheilijaksi on tärkeä asia suomalaisille uinnille. Niin kuin Mattsson urheilijana, myös uinti lajina pääsi arvostettuun listaan vuoden 2021 kohdalle.

Vuoden urheilijan valinta on aina seurausta jostain. Tässä tapauksessa ensin olivat Mattssonin upeat uinnit Tokiossa, jotka toivat porilaiselle olympiapronssia 200 metrin rintauinnissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä