Lauantain euroviisufinaalin tulokset herättivät ihmettelyä ja ärtymystäkin. Jotkut intoutuivat jopa puhumaan Itä-Euroopan maiden likaisesta pelistä, jolla koko Länsi-Eurooppa pelataan ulos kärkikahinoista.
Euroopan yleisradioliitto EBU:n tanskalainen tv-johtaja Björn Erichsen kertoi erään sveitsiläistoimittajan pillastuneen yli äyräiden, kun ennakkosuosikkien joukkoon nousseen Sveitsin DJ BoBon viisutaival tyssäsi semifinaaliin. Syy DJ BoBon putoamiseen oli kuulemma Itä-Euroopan maiden likainen peli ja toistensa äänestäminen, jolla Länsi-Euroopan maat sysätään pois kärkipaikoilta.
-- Mutta kenelle Sveitsi itse sitten antoi semifinaalissa pisteitä? Serbialle 12, Turkille 10, Albanialle 7, Makedonialle 6 ja niin edelleen. Jos Sveitsinkin antamat pisteet näyttävät tältä, niin onko Itä-Euroopan maiden menestyksessä mitään ihmettelemistä, Erichsen jyrisee.
-- Sanoin sveitsiläistoimittajalle, että älä minulle selitä. Valista mieluummin sveitsiläisiä viisuäänestäjiä, tanskalainen jatkaa.
Belgian georgialaiset vaaliuurnilla?
Finaalissa Sveitsi jatkoi tiukasti valitsemallaan tiellä. Serbian voittokappale sai Sveitsiltä 12 pistettä, Turkki 10, Bosnia-Hertsegovina 8, Saksa -- että julkesikin Sveitsi likaisesti antaa naapurimaalleen pisteitä! -- 7, Makedonia 6 ja niin edelleen.
Jos pistetaulukosta napataan esiin esimerkiksi länsimaa Belgian antamat pisteet, niin ne näyttävät tältä: Turkki 12, Armenia 10, Kreikka 8, Serbia 7, Georgia 6, Unkari 5, Bulgaria 4, Espanja 3, Slovenia 2 ja Ukraina 1. Belgiassa toki asuu paljon Turkista tullutta väkeä, mutta onko Belgia täynnä myös armenialaisia, serbejä ja georgialaisia?
Serbian Marija Serifovicin Molitva sai lännestä pisteitä tasaiseen tahtiin muun muassa näin: Itävallasta 12, Tanskasta 7, Suomesta 12, Ranskasta 8, Saksasta 8, Islannista 7, Maltalta 8, Norjasta 10, Ruotsista 10 ja Hollannista 8.
Britannia jätti Serbian pisteitä. Mutta mitä muutakaan voisi odottaa maalta, joka itse lähettää kisoihin The Scoochin tasoisen surkean ryhmän hoilaamaan kaikkien aikojen mitäänsanomattominta kappaletta Flying The Flag?
Saksa antoi aseveljeyspisteen
Mistä Suomi sitten repi viisupisteensä? Kun asiaa tutkii samaan tyyliin kuin piru lukee Raamattua, kokonaisuus alkaa tuntua perin likaiselta peliltä.
Ruotsi antoi Suomelle 12 pistettä. Kuinkas muutenkaan, maahan on pullollaan suomalaisia. Heidän viisuäänioikeuttaan tulisi ilmeisesti rajoittaa.
Myös Islanti antoi Suomelle 12 pistettä.
-- Niinpä niin, ainahan Pohjoismaat antavat pisteitä vain toisilleen. Suomi sai Norjalta ja Tanskaltakin 4 pistettä, entisen Jugoslavian alueella todennäköisesti muristaan.
Viro antoi Suomelle 6 pistettä.
-- Ainahan pikkuveli antaa isolle veikalle pisteitä. Näillä pisteillä ei ole mitään tekemistä musiikin kanssa, murjottaa Viron balttiveli Liettua, jonka Viro jätti kokonaan ilman pisteitä.
Saksaltakin Suomi sai yhden pisteen.
-- Pitihän se arvata. Toisen maailmansodan aikainen aseveljeys painaa vaa"assa vieläkin noin paljon, manaa britti, jonka oman maan Saksa lähes kaikkien muiden maiden tavoin jätti pisteittä.
Lisäksi Suomi sai pinnoja Andorralta 7, maiden kassakaappisopimusta etsitään parhaillaan kissojen ja koirien kanssa, Liettualta 5, melkein naapurimaa sekin ja Valko-Venäjältä sekä Sveitsiltä yhden. Joku sveitsiläinen on varmaankin joskus maistanut hyvää suomalaista suklaata.
Kisojen jumbo Irlanti sai kasaan 5 pistettä. Irlannissa todennäköisesti kiitellään itämaa Albaniaa, josta Irlannin pistepotti kokonaisuudessaan on kotoisin.