"Sen­saa­tio" – Esa Hohtola pitää Me­ri­jär­ven lin­tu­ha­vain­toa varmana aa­sian­pääs­ky­kah­laa­ja­na, myös Bon­ga­ri­liit­to var­mis­ti jo lin­tu­la­jin

Oulainen
Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen varapuheenjohtaja Esa Hohtola suunnittelee menevänsä Merijärvelle katsomaan lintuharvinaisuutta lähipäivien aikana.
Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen varapuheenjohtaja Esa Hohtola suunnittelee menevänsä Merijärvelle katsomaan lintuharvinaisuutta lähipäivien aikana.
Kuva: Jukka Leinonen

Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen varapuheenjohtaja Esa Hohtola on varma, että Merijärvellä lintubongareiden kiikareissa ja kameroissa oleva lintu on aasianpääskykahlaaja.

– Se on sensaatio. Tämän on ensimmäinen havainto linnusta Pohjois-Suomen alueella ja toinen havainto Suomesta, hän iloitsee ja on kiitollinen niille ihmisille, jotka tekivät linnusta havainnon ja ilmoittivat siitä eteenpäin.

Aikaisemmin aasianpääskykahlaaja on nähty Suomessa, Joroisten lähellä, muutama vuosi sitten.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä