Seit­se­män poh­jois­suo­ma­lais­ta osuus­pank­kia aikovat yh­dis­tyä – suuren Poh­jo­lan OP:n kanssa kimp­paan me­ne­mis­tä suun­nit­te­le­vat kolme pankkia Lapista ja kolme Poh­jois-Poh­jan­maal­ta

Uusi yli 170 000 omistaja-asiakkaan pankki aloittaisi toimintansa keväällä 2025.

Toimitusjohtaja Keijo Posio kertoo, että paikallisuus on tulevaisuudessakin Pohjolan OP:ssa menestyksen moottori, jos vielä nykyistäkin suurempi pankki syntyy pohjoiseen.
Toimitusjohtaja Keijo Posio kertoo, että paikallisuus on tulevaisuudessakin Pohjolan OP:ssa menestyksen moottori, jos vielä nykyistäkin suurempi pankki syntyy pohjoiseen.
Kuva: Pekka Peura

Seitsemän pohjoissuomalaista osuuspankkia suunnittelevat yhdistymistä. Mukana fuusiosuunnitelmassa ovat Pohjolan OP kanssa Lapista Sallan, Posion ja Ylitornion OP:t ja Pohjois-Pohjanmaalta Utajärven, Hailuodon ja Tyrnävän osuuspankit.

Pankkien hallitukset ovat käynnistyneet selvityksen yhdistymisestä yhdeksi pankiksi. Tavoitteena on varmistaa hyvä asiakaspalvelu ja sääntelynmukainen toiminta koko toimialueella.

Yhdistymisen valmistelun taustalla ovat asiakaskäyttäytymisen ja finanssialan toimintaympäristön muutos, kasvavat asiakastarpeet sekä sääntelyn vaateiden kiristyminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä