Se­bas­tian Tynk­kys­tä syy­te­tään ”send them back” -huu­to­jen ma­si­noi­mi­ses­ta EU-par­la­men­tis­sa – joutui pu­he­mie­hen kuul­ta­vak­si

Oululaistaustainen Euroopan parlamentin jäsen, Sebastian Tynkkynen (ps.), ei näe toiminnassaan moitittavaa tai rasistisia piirteitä. Hänen tulkintansa mukaan hän on ilakoinut voitettua äänestystulosta.

EU-parlamentin puheenjohtaja Roberta Metsola otti tiistaina Sebastian Tynkkysen puhutteluun.
EU-parlamentin puheenjohtaja Roberta Metsola otti tiistaina Sebastian Tynkkysen puhutteluun.
Kuva: SEBASTIEN BOZON / AFP / Lehtikuva / Arkisto

Oululaistaustaista Euroopan parlamentin jäsentä, Sebastian Tynkkystä (ps.), on kuultu virallisesti tapauksessa, jossa häntä syytetään rasistisesta ja sopimattomasta käytöksestä Euroopan parlamentin äänestyksessä.

Tiistaina iltapäivällä suomalaisia median edustajia tavannut Tynkkynen vahvisti, että oli tavannut samana päivänä EU-parlamentin puhemies Roberta Metsolaa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä