Sa­ta­kun­nan Kansa: Krista Kiuru on mennyt nai­mi­siin

Krista Kiuru palaa perhe- ja peruspalveluministeriksi syyskuussa. Arkistokuva.
Krista Kiuru palaa perhe- ja peruspalveluministeriksi syyskuussa. Arkistokuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Kansanedustaja Krista Kiuru (sd.) on mennyt naimisiin, kertoo Satakunnan Kansa. Lehden mukaan Kiuru ja hänen puolisonsa Simo Rahikainen vihittiin lauantaina Keski-Porin kirkossa puolenpäivän jälkeen.

Kiuru jäi perhevapaalle perhe- ja peruspalveluministerin tehtävästä helmikuun alussa, ja hänen tilalleen ministeriksi nimitettiin Aki Lindén (sd.). Esikoislapsensa Kiuru sai maaliskuussa. Hänen on määrä palata perhe- ja peruspalveluministerin tehtävään syyskuussa.

Kansanedustajana Kiuru on toiminut vuodesta 2007 lähtien. Hän asuu Porissa, ja hänet on valittu eduskuntaan Satakunnan vaalipiiristä. Aiemmissa hallituksissa hän on toiminut muun muassa asunto- ja viestintäministerinä sekä opetusministerinä.

Juttua päivitetty kauttaaltaan kello 17.02

Ilmoita asiavirheestä