San­ki­vaa­ran SM-ki­sat peruttu lumen su­la­mi­sen vuoksi – Oulussa on yhä eh­jiä­kin latuja

Lumitilanne on niin huono, että maaliskuun viimeiselle viikonlopulle suunnitellut ampumahiihdon Suomen-mestaruuskisoja ei saada järjestettyä Oulussa, kertoo kaupungin isännöitsijä Petri Yli-Pyky.

– Emme pysty Sankivaarassa järjestämään SM-tason laatuvaatimuksia vastaavia ja turvallisia olosuhteita. Resursseja sellaiseen lumimäärään ei ole, reitit ja stadionit pitäisi lumettaa melkein kauttaaltaan.

Oulun hiihtoseuran johtokunnan puheenjohtaja Anne Talvensaari-Mattila kertoo, että kisat siirretään näillä näkymin Vuokattiin.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Kaleva Digi 1. kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä