Sanat eivät riit­tä­neet ku­vaa­maan Iivo Nis­ka­sen pet­ty­mys­tä kes­key­tyk­sen jälkeen – Klä­bol­le kuudes kulta

Val di Fiemme
Iivo Niskanen keskeytti 50 kilometrin hiihdon.
Iivo Niskanen keskeytti 50 kilometrin hiihdon.
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Sanat eivät riittäneet kuvaamaan Iivo Niskasen pettymystä, kun hän joutui keskeyttämään 50 kilometrin kilpailun. Niskanen pohdiskeli ääni murtuen, miten paljon hän oli uhrannut Milano-Cortinan kisojen päämatkaansa varten.

Flunssasta tällä viikolla kärsinyt Niskanen keskeytti kilpailun kolmannen kierroksen alussa, noin 15 kilometrin hiihdon jälkeen.

– Keuhkot eivät vaan toimi. Hengitys paheni ja paheni koko ajan, Niskanen kertoi.

– Olympiatasolla ei riitä, jos henki kulkee kuin pillin läpi. Piti ottaa järki käteen, että jää henkiin.

Pohjaton pettymys näkyi kolminkertaisen olympiavoittajan kasvoilta ja sen kuuli äänestä, kun hän mietti valmistautumistaan kisoihin.

– Halusin antaa itselleni mahdollisuuden ja lähteä katsomaan, miten kilpailu menee. Päätin sen lopullisesti vasta alkuverryttelyssä, Niskanen jatkoi.

– Hienoa, että sain edes kokeilla. Olen tehnyt tätä varten neljä vuotta, neljä ja puoli tuhatta tuntia, töitä. Ei kannata edes miettiä, paljonko tähän meni.

Lopuksi Niskanen tiivisti tuskansa kolmeen sanaan.

– Ei mennyt nappiin.

Kisojen alla sairastellut Norjan Harald Östberg Amundsen keskeytti 50 kilometrin kilpailun samaan aikaan Niskasen kanssa. Kaksikko vaihtoi tilanteessa muutaman lohduttavan sanan keskenään.

Kläbolle kuusi kultaa

50 kilometrillä voittoon hiihti Norjan Johannes Hösflot Kläbo. Hän voitti viime talven MM-hiihtojen tapaan olympialaisissa kaikki miesten hiihtomatkat. Kläbo saalisti kaikkiaan kuusi kultaa.

Kaikkiaan 11. olympiavoittonsa ottanut Kläbo ratkaisi yhteislähtökilpailun ykkössijansa viimeisessä nousussa. Norjan kolmoisvoiton sinetöivät Martin Löwström Nyenget ja Emil Iversen. Iversen putosi kärkikaksikon vauhdista noin neljä kilometriä ennen maalia.

Suomen Arsi Ruuskanen saavutti seitsemännellä sijallaan uransa parhaan arvokisasijoituksen.

Niskasella myös viime talven MM-kisat menivät pilalle

Sairastelu pilasi Niskasen arvokisat myös viime talvena, jolloin hän ei pystynyt kilpailemaan Trondheimin MM-hiihdoissa.

Tällä kaudella Niskanen on ollut parhaimmillaan maailmancupissa toinen. Sijoitus heltisi Oberhofista kympiltä.

Niskasen tuoreimmat henkilökohtaiset arvokisamitalit ovat 2022 Pekingin olympialaisista. Vuoden 2023 MM-kisoissa Planicassa hän kuului Suomen hopeakvartettiin viestissä.

Ennen miesten viimeisen olympiahiihdon starttia poisjäännistään ilmoittivat kärkinimistä myös Italian Federico Pellegrino ja Yhdysvaltain Ben Ogden.

Suomalaisista Ristomatti Hakola jäi pois kuninkuusmatkalta sairastuttuaan yöllä.


Lisätty Iivo Niskasen kommentteja sekä kisan lopputulokset kello 14.26.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä