Rajakylän Pizzataxarille, joka vielä pari vuotta sitten tunnettiin Kotipizzana, ohjaa Tervakukkatieltä sinipohjainen liikennekyltti, jossa lukee paikan nimi. Yksityiskohta herättää hilpeyttä, sillä ihan jokaisen ravintelin nimeä ei ole tottunut liikennekylteistä ajellessaan tavaamaan.
Ostoskeskuksen takamaastossa sijaitseva Pizzataxari on tilava ja siisti peruspitseria. Ruokailusalin puolella on arki-iltana hiljaista, mutta tiskin puolelta haetaan annoksia kuitenkin mukaan tasaiseen tahtiin.
Taxari on kuitenkin yksi niistä harvoista lähiöpizzerioista, joissa kotipaketti ei ole ainoa ajateltavissa oleva vaihtoehto, vaan paikan päälläkin istuu syömässä ihan ilokseen.
Ravintolan sisustus on avaran valoisa ja pelkistetyn tavernamainen, lapsille on oma leikkinurkkauksensa ja kuuluupa sisustukseen pari akvaariotakin ihan elävine kaloineen.
Tilaamme pitkältä pizzalistalta normaalikokoisen Americanon (4,50 euroa) sekä kananpoika-taxsonin (6,20 euroa).
Juoman voi ostaa kylmäkaapista tai laskea lasiinsa automaatista, jonka kyljessä luvataan kohtuullinen santsilasillinenkin samaan hintaan (1,70 euroa).
Odotustiskillä on laaja valikoima päivän lehtiä, joista voi valita itselleen pöytälukemista tai päivittää uutisvajeensa pizzaa odotellessaan.
Annokset tulevat nopeasti pöytään. Kinkkua, ananasta ja sinihomejuustoa sisältävä americano on peruskamaa, ja pärjää kyllä laadussa halpispitsoille. Oreganoa ja muitakin mausteita löytyy pöydistä itse lisättäviksi.
Taxon, kahtia taitettu ja salaatilla täytetty pizza on maustettu chilimajoneesilla, ja yhdistelmä toimii hyvin.
Salaatti antaa mukavasti raikkautta pizzalle, ja koko annos tuntuu kevyemmältä versiolta peruslättyyn verrattuna.
Pariloitu kananpoika on pieninä kuutioina, ja jäävuorisalaatti raikkaan tuoretta. Molemmista annoksista lähtee kunnon nälkä. Mahdollisia jämiä varten voi oma-aloitteisesti ottaa folion tiskin päästä.
Valmiiksi halkaistu taxson riittäisi pieneen nälkään kahdellekin: edellispäiväinen salaattipizza kun ei välttämättä ole parhaimmillaan mikrossa lämmitettynä majoneeseineen päivineen.
Isommalle seurueelle Pizzataxarista löytyy XXL-kokoinen, halkaisijaltaan 54-senttinen porukkaversio.
Pizzataxarista saa peruspizzojen ja taxsonien lisäksi myös pannupizzoja ja salaatteja.
Myös pienen salaatin voi ostaa pizzan kylkeen. Valikoimasta löytyy vähän eksoottisempiakin pizzantäytteitä, kuten kylmäsavuporoa, Lybeckin salamia sekä kebablihaa.
Annokset kuljetetaan myös kotiin asti.
Rajakylän Pizzataxaria voi lämpimästi suositella lapsiperheille ja isommillekin seurueille, sillä tilaa piisaa. Annosten hinta-laatu-suhde kohtaa, ja listalta löytyy monenlaista vaihtoehtoa reiluunkin nälkään.
Pizzataxari, Tervakukkakuja 8.
Avoinna ma-to 11-22, pe-la 11-24,
su 11-22. Lounas arkisin kello 11-14.