Pääkirjoitus

Sa­bo­taa­si Itä­me­rel­lä mah­dol­li­nen – Jää­me­ren rata otet­ta­va uu­del­leen esille

Venäläisten lisääntynyt toiminta Itämerellä on herättänyt kysymyksen Suomen huoltovarmuudesta. Sabotaasi voisi katkaista liikenteen kokonaan. Suunnitelma rautatiestä Perämereltä Jäämerelle on otettava uudelleen tarkasteluun.

-
Kuva: Miila Kankaanranta

Suomen huoltovarmuus ei ole kriisin oloissa niin hyvällä tasolla kuin yleisesti halutaan uskoa.

Hankalin kauppaliikenteen pullonkaula sijoittuu Itämerelle, jota pitkin Suomen vienti ja tuonti käytännössä kokonaan kulkee.

Elinkeinoelämän keskusliitto EK otti viime viikolla kovasti kantaa vaihtoehtoisten kauppareittien puolesta. Elinkeinoelämän huoli on ymmärrettävä. Ulkomaankaupasta 95 prosenttia liikkuu meriteitse.

Ei tarvitse tehdä kummoistakaan yhteenlaskua huomatakseen, että Suomen kaikki kaupankäynti jähmettyy nopeasti, mikäli liikennöinti Itämerellä syystä tai toisesta estyy vähänkään pitemmäksi aikaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut