Kun astuu K-Citymarket Ruskon ovista sisään aamupäivällä kello kymmeneltä, ilmassa leijailee vasta paistetun pizzan ja kotiruoan tuoksu. Kaupan ravintolan pizzat paistetaan oikeassa kiviuunissa ja raaka-aineiksi valitaan vain laadukkaita ja aitoja makuja.
”Olemme saaneet asiakkailta erittäin hyvää palautetta. Moni on aivan yllättynytkin, että meiltä saa ihan oikiaa kiviuunipizzaa”, K-Citymarket Ruskon pizza-kahvilavastaava Terhi Tuohimaa kertoo.
”Pizzan voi tilata joko paikan päällä tai soittamalla ennakkoon. Moni käy tekemässä tilauksen ja menee sitten odotellessaan valitsemaan muut ruokaostokset valmiiksi.”
Kaupan ravintolan pizzalistaa on juuri uudistettu. Yksi listan mielenkiintoisista uutuuksista on poro-leipäjuustopizza, johon kuuluu poron lisäksi suolakurkkua, leipäjuustoa ja koristeeksi puolukkaa. Kautta aikojen ravintolan suosituin pizza on perinteinen kinkku-ananas.
Yhdeksi mieleenpainuvimmista pizzoista on jäänyt aikaisemmassa listassa ollut Ruskon Manaaja, jonka tulisuus sai monet kiinnostumaan ja tarttumaan haasteeseen.
K-Citymarket Ruskon kalamestarin Tomin kehittämässä Ruskon Manaaja -pizzassa oli jalapenon ja pepperonin lisäksi muun muassa erittäin tulista chiliä sekä Poppamiehen chilikastiketta. Yleensä uhrarohkeiden kokeilijoiden pizza jäi muutaman maistiaisen jälkeen lautaselle.
”Oulun puskaradioon oli kirjoitettu, että älkää ikinä menkö hakemaan sitä Ruskon Manaajaa. Sen jälkeen sitä vasta menikin kaupaksi”, K-Citymarket Ruskon kauppias Päivi Raja-aho muistelee nauraen.
Joka arkipäivä tarjolla oman keittiön lounasta
Ruskon Citymarketin ravintola on ollut toiminnassa loppuvuodesta 2019 lähtien. Ravintola on auki maanantaista lauantaihin kello 8–19 ja sunnuntaisin 10–18.
Kun korona viime vuonna sulki Citymarketin ravintolan ja pizzanmyynti romahti, alkoi kaupan keittiössä pähkäily: mitäköhän käyttöä ylijääville pizzapohjille keksittäisiin?
Sattuman kaupalla syntyi hittituote: pizzapohjaan leivottu kebabrulla.
”Kebabrullat ovat meillä todella suosittuja edelleen. Kebabrullista tehdään uusi erä joka aamu, ja voi kyllä sanoa, että päivittäin ihan kaikki menee, mitä tehdään”, tuoretiimin vetäjä Ville Kylmänen sanoo.
Kaupan ravintolasta saa arkipäivisin kello 10–14 maistuvaa lounasta. Kaupan ravintolassa käy maksuvälineeksi myös lounasseteli.
Herkullisen lounaan valmistelu aloitetaan keittiössä jo aamulla tai edellisenä päivänä. Lounaalla on tarjolla 4–6 pääruokavaihtoehtoa sekä monipuolinen salaattipöytä.
”Suosituimpia lounasruokiamme ovat esimerkiksi mureke, lihapullakastike ja makaronilaatikko, eli aivan tavalliset kotiruoat”, Kylmänen kertoo.
Makeita ja suolaisia herkkuja
Lounaan ja pizzojen lisäksi kaupan keittiössä valmistuu myös muunlaisia herkkuja.
Yksi K-Citymarket Ruskon keittiössä syntyvistä makeista tuotteista on kaupan oma rahka. Tällä hetkellä suosituimpia rahkoja ovat Daim-rahka, marjarahka sekä mangorahka. Lisäksi kahvilassa on tarjolla kaupan omassa Fazer-leipomossa leivottuja tuoreita viinereitä, pullia ja kakkuja.
Keittiöstä leijailee päivittäin myös herkullinen savukalan tuoksu.
”Juuri viime viikolla asiakas kehui, että mistään ei saa niin hyvää savulohta kuin meiltä. Meidän kaupan keittiössä savustettua lohta menee niin paljon, että emme me muuta ehdi siinä uunissa savustaakaan”, Päivi Raja-aho kertoo hymyillen.
Tutustu K-Citymarket Ruskon Facebook-sivuun.
Tutustu K-Citymarket Ruskon sivuihin osoitteessa k-ruoka.fi/kauppa/k-citymarket-oulu-rusko.
K-Citymarket Rusko
Laakeritie 4, 90630 Oulu
ma–la 8–22
su 10–21