Ruot­sa­lai­nen mar­jas­ta­ja­pu­la toi lie­veil­miön: Ou­lu­lai­sen yri­tyk­sen palk­kaa­mien mar­jan­poi­mi­joi­den saalis myydään suoraan Ruot­siin

Arktiset Aromit ry:n Partanen pelkää kilpailun vääristymistä.

Ulkomaisia marjanpoimijoita on Suomen metsissä nyt enemmän kuin Ruotsissa. Kuva ei liity jutussa mainittuihin yrityksiin vaan on vanhempi.
Ulkomaisia marjanpoimijoita on Suomen metsissä nyt enemmän kuin Ruotsissa. Kuva ei liity jutussa mainittuihin yrityksiin vaan on vanhempi.
Kuva: ANSSI JOKIRANTA

Thaimaalaisilla marjanpoimijoilla on havaittu ruotsalaiskilvissä olevia autoja Suomen metsissä.

Poimijat ovat tänä keväänä perustetun oululaisen Jirapun Together oy:n kausityöntekijöitä. Yrityksen toimitusjohtaja Jirapun Lehtiniemi myöntää ruotsalaisautojen käytön.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä