Ro­va­nie­me­läis­läh­töi­nen Mikko Takalo opis­ke­lee Ame­ri­kas­sa uusien F-35-ko­nei­den saloja – lentävä su­per­tie­to­ko­ne antaa me­kaa­ni­koil­le jat­ku­vas­ti tietoa kun­nos­taan

Everstiluutnantti Mikko Takalolla on takanaan kolmisen kuukautta elämää Floridassa.

Hän ja moni muu Ilmavoimien lentoteknisen henkilöstön edustaja ovat syyskuusta alkaen olleet Yhdysvalloissa uuden F-35-monitoimihävittäjän tyyppikurssilla.

Tarkoitus on oppia, miten Suomen uusia hävittäjiä huolletaan ja tarvittaessa korjataan.

Rovaniemeläislähtöinen Takalo toimii osaston vanhimpana eli johtajana. Hänelle uuden konetyypin opiskelu on kunnia-asia. Hän on iloinen, kun pääsi kurssille mukaan.

Hävittäjien huoltoon ja korjaukseen perehtynyttä Takaloa ilahduttaa erityisesti, että F-35:sten suunnittelussa huollettavuus on ollut yksi keskeisistä asioista.
Hävittäjien huoltoon ja korjaukseen perehtynyttä Takaloa ilahduttaa erityisesti, että F-35:sten suunnittelussa huollettavuus on ollut yksi keskeisistä asioista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä