Ri­kok­ses­ta epäil­ty­nä yksi henkilö – poliisi sai val­miik­si poh­jois­suo­ma­lai­sen kylien ke­hit­tä­mis­sää­tiön si­joi­tuk­sia kos­ke­van esi­tut­kin­nan

Heli Välikangas on vastannut sekä Rovaniemen kaupungin että kylien kehittämissäätiön sijoitusten valmistelusta.
Heli Välikangas on vastannut sekä Rovaniemen kaupungin että kylien kehittämissäätiön sijoitusten valmistelusta.
Kuva: Jussi Leinonen

Lapin poliisilaitos tiedottaa saaneensa valmiiksi Rovaniemen kylien kehittämissäätiön sijoituksia koskevan esitutkinnan.

Poliisin mukaan rikoksesta epäiltynä on yksi henkilö. Esitutkinta on valmis ja siirtynyt poliisilta syyttäjälle syyteharkintaan.

Poliisi ei vahvista Lapin Kansalle, että rikoksesta epäilty henkilö olisi kylien kehittämissäätiön toimitusjohtaja Heli Välikangas.

– Emme ota kantaa henkilön nimeen, koska sen julkistamiseen ei ole erityisiä perusteita, sanoo rikoskomisario Tuomo Seikkula Lapin poliisista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä