Pääkirjoitus

Rä­säs-oi­keu­des­sa kes­keis­tä on lukea Suomen lakia, Raa­ma­tun tul­kin­nas­ta ei ole kyse

Kansanedustaja Päivi Räsänen on syytettynä homoseksuaaleja koskevista kommenteistaan. Asian ratkaisussa on keskeistä arvioida kommentteja Suomen lain näkökulmasta. Raamatun tulkinnan kiistoihin ei oikeuden pidä lähteä.

Helsingin käräjäoikeudessa alkoi maanantaina epätavallisen oikeustapauksen käsittely. Syytettynä on kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) ja syytteiden perusteena tämän esittämät näkemykset homoseksuaalisuudesta.

Rikosnimikkeenä kaikissa kolmessa syytteessä on kiihottaminen kansanryhmää vastaan. Yksi teksteistä on vihkonen vuodelta 2004, toinen Twitter-päivitys vuodelta 2019 ja kolmas kommentti Ylen radio-ohjelmassa samana vuonna.

Syytteet nosti viime keväänä valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen.

Oikeusjuttu kuohuttaa tunteita. Maanantaina oikeustalon edustalla osoitettiin mieltä Räsäsen puolesta. Tukea on tullut muualtakin Euroopasta ja Yhdysvalloista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut