Risto Räppääjä ja polkupyörävaras -elokuvan lapsinäyttelijät Severi Heikkilä, 11, ja Lauramaija Luoto, 12, ovat nauttineet musiikkikomedian tekemisestä täysin siemauksin. Iiro Rantalan säveltämistä ja pääosin kirjailijasisarusten Sinikka ja Tiina Nopolan sanoittamista kappaleista heillä on vain positiivista sanottavaa.
"Ne ovat tosi hauskoja ja iloisia. Niistä tulee hyvälle mielelle. Tykkään eniten Riston räpistä, joka ei ole elokuvassa vaan ainoastaan cd:llä", Nelli Nuudelipäätä näyttelevä Luoto toteaa.
"Minun suosikki on Elämä ei ole hassumpaa", Risto Räppääjää esittävä Heikkilä jatkaa.
Valkokankaalla pääosakaksikko pääsee vauhtiin erityisesti laulussa Kyllä pärjätään. Tunteetkin ovat mukavasti mukana tulkinnassa.
"Se oli vähän hankalaa, kun piti laulaa vihaiseen sävyyn. Minun piti puristaa stressipalloa, että kuulostaisin vähän vihaisemmalta", Luoto kertoo.
Risto Räppääjä ja polkupyörävaras elokuva saa ensi-iltansa 12. helmikuuta.
Lue lisää torstain Kalevasta!