Tilaajille

Rank­ka­sa­de mursi Snell­ma­nin­puis­ton työ­maa­pa­don – "Kau­pun­gi­no­jan virtaus kasvoi no­peas­ti, jolloin pato murtui"

Puiston valmistuminen on siirtynyt heinäkuuhun.

Kaupunginojan ylittävä uusi silta on jo paikoillaan, mutta koko puisto on suljettu kunnostustöiden valmistumiseen saakka.
Kaupunginojan ylittävä uusi silta on jo paikoillaan, mutta koko puisto on suljettu kunnostustöiden valmistumiseen saakka.
Kuva: Tuula Tsokkinen

Torstain rankkasateet tekivät tuhoja Oulun Snellmaninpuiston työmaalla. Nopeasti lisääntynyt virtaus mursi Kaupunginojan työmaapadon ja keskeytti ojan liuskojen kiveyksien korjaustyön.

Kohteen pääurakoitsijana toimivan Destia Oy:n työpäällikkö Minna Perätalo kertoo, että Kaupunginoja oli ohjattu työmaan kohdalla metrin paksuiseen putkeen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä