Ral­li­cros­sin Poh­jois­mai­den mes­ta­ruus­sar­ja ran­tau­tuu Ou­lu­Zo­neen vii­kon­lop­pu­na – "Voimme olla tämän alueen isoin ta­pah­tu­ma"

Rallicrossin huiput palaavat Suomeen vuoden tauon jälkeen.

RallyX Nordic -sarjan promoottori Andreas Eriksson (vas.) keskustelee Henri Haapamäen kanssa sähköauton ominaisuuksista.
RallyX Nordic -sarjan promoottori Andreas Eriksson (vas.) keskustelee Henri Haapamäen kanssa sähköauton ominaisuuksista.
Kuva: Pekka Peura

OuluZonen moottoriurheilukeskus täyttyy viikonloppuna tähtiloistosta, kun rallicrossin Pohjoismaiden mestaruussarja RallyX Nordic rantautuu Pohjois-Pohjanmaalle.

Paikalla on muun muassa lajin kolminkertainen maailmanmestari, Ruotsin Johan Kristoffersson.

– Paikalle on tulossa yhteensä 68 kuljettajaa. Tavoitteena oli saada sata kuskia, mutta koronan takia emme päässeet ihan siihen. 68 on hyvä luku, sarjan promoottori Andreas Eriksson sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä