Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Rahaa jaossa rut­kas­ti vih­reään siir­ty­mään – py­sy­vät­kö lu­pap­ro­ses­sit vauh­dis­sa?

Kalevassa 26.7. europarlamentaarikko Henna Virkkunen kirjoitti osuvasti Euroopan ja Suomen lupaprosessien nopeuttamistarpeesta.

Myös EK julkisti 15.6. omat tavoitteensa seuraavaan hallitusohjelmaan koskien ympäristölupien nopeuttamista. Oulun kauppakamarin Suurhankevaliokunta on välittänyt omat ideansa elinkeinoministeri Mika Lintilälle jo vuoden 2021 alussa.

Vuoden 2023 budjettia valmistellaan valtiovarainministeriön sisäisissä budjettineuvotteluissa elokuun alussa. Hallituksen esitys vuoden 2023 budjetiksi julkistetaan 19. syyskuuta.

Rahaa on koronavuosina ja ilmastotavoitteiden nimissä jaettu ja jaetaan miljardeittain, mutta mahdollistaako lainsäädäntö, rahoituksen ehdot ja investointeihin liittyvät ympäristölupaprosessit miljardien aidon ja käytännönläheisen hyödyntämisen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut