Puo­lus­tus­voi­mis­sa on pei­tel­ty vää­rin­käy­tök­siä – Esi­mie­hiä suo­je­lee "kum­mi­se­tä­jär­jes­tel­mä”, kertoo kom­mo­do­ri Pekka Var­jo­nen

Merivoimien henkilöstöpäällikkö Pekka Varjonen on tuonut vuosien ajan tuloksetta esiin kenraalikuntaa koskevia väärinkäytösepäilyjä armeijan sisällä.

Merivoimien henkilöstöpäällikkö Pekka Varjonen on tuonut vuosien ajan tuloksetta esiin kenraalikuntaa koskevia väärinkäytösepäilyjä armeijan sisällä. Nyt hän on päätynyt itse esitutkinnan kohteeksi. Varjosen mukaan kummisetäjärjestelmä estää väärinkäytösten sisäisen selvittämisen.

Tiistaiaamuna 28. huhtikuuta kommodori Pekka Varjonen istui aamukahvilla kotinsa keittiössä. Hän oli valmistautunut aloittamaan etätyöpäivänsä tavalliseen tapaan Merivoimien palveluksessa, kun alaovelta soitettiin.

Etelähelsinkiläisen kerrostalon edustalla odotti neljä vaiteliasta vierasta. Pääesikunnan oikeudellisen osaston siviiliasuinen ylietsivä näytti kotietsintää varten laaditun paperin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä