Puo­lus­tus­voi­mat ostaa Pat­rial­ta uusia pans­sa­roi­tu­ja te­la-ajo­neu­vo­ja, en­sin Kainuun pri­kaa­tiin

Uutta miehistönkuljetusvaunua ryhdytään testaamaan yhdessä Ruotsin kanssa.

Patrian uusi Trackx-ajoneuvo on suunniteltu korvaamaan Euroopan vanhentuvia miehistönkuljetusvaunuja.
Patrian uusi Trackx-ajoneuvo on suunniteltu korvaamaan Euroopan vanhentuvia miehistönkuljetusvaunuja.
Kuva: NAURIS DOROBLAJS / Patria

Puolustusvoimat ostaa uusia panssaroituja tela-ajoneuvoja Patrialta. Ensimmäisenä hankittavat esisarjan ajoneuvot otetaan koekäyttöön Kainuun prikaatissa ensi syksystä alkaen.

Trackx-miehistönkuljetusvaunu on kehitetty erityisesti pohjoisten joukkojen tarpeisiin. Yksittäiseen ajoneuvoon mahtuu kahden hengen miehistön lisäksi 10-henkinen jalkaväkiryhmä.

Uuden tela-ajoneuvon tehtävänä on kuljettaa joukkoja jopa satojen kilometrien päähän vuorokaudessa.

Panssaroitu 12-tonninen vaunu kykenee liikkumaan lumessa, soilla ja muissa hankalissa maastoissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä