Oulun käräjäoikeudessa aloitettiin torstaina harvinainen palkkamurhaoikeudenkäynti.
Oikeudessa siikajokinen vuonna 1989 syntynyt mies myönsi surmanneensa oululaismiehen kerrostalon rappukäytävässä Rajakylässä viime talvena. Syyttäjän mukaan toimeksiannon antoi Bobby Dashti.
Syyttäjä vaatii siikajokiselle miehelle elinkautista vankeusrangaistusta murhasta. Dashtille hän vaatii elinkautista vankeutta yllytyksestä murhaan. Dashti on kiistänyt yllytyksen.
Syyttäjän mukaan tekoa suunniteltiin neljä kuukautta pääasiassa Facebookin välityksellä. Dashtin myös syytetään manipuloineen tekijää tunteisiin vetovilla tarinoilla.
Syyttäjän mukaan tekijä seurasi uhria ja hankki tietoja hänestä. Hän yritti tehdä surman jo kahdesti aiemmin, mutta jänisti viime hetkellä.
Siikajokinen mies koki tulleensa uhkailluksi ja painostetuksi ja pelkäsi oman henkensä olevan uhattuna, jos hän ei tee surmaa. Tekijä oli myös saanut käydyistä keskusteluista käsityksen, että ellei hän tee surmaa, niin joku muu tekee sen.
Mies kertoo tehneensä päätöksen surmaamisesta aivan viime hetkillä, eikä teko ollut näin ollen vakaasti suunniteltu, kuten syyttäjä väittää. Hänen katsoo syyllistyneensä tappoon.
Dashti toivotti rauhaa ja rakkautta
Torstaina oikeudenkäynnin alussa siikajokinen mies peitti kasvonsa kuvaajilta. Dashti sen sijaan tervehti valokuvaajajoukkoa nostamalla sormet ylös ja sanomalla: "Rauhaa ja rakkautta kaikille."
Syyttäjän mukaan palkkasurmasta luvattiin tekijälle 35 000 euroa sekä muun muassa uusi henkilöllisyys. Tekijä ei koskaan saanut rahoja.
Motiivina on syyttäjän mukaan Dashtin viha uhria kohtaan. Uhri oli Dashtin entisen puolison uusi miesystävä. Dashtin mukaan uhri oli estänyt häntä olemasta yhteydessä lapsiinsa ja uhkaillut häntä.
Käsittely jatkuu huomenna
Torstain aikana käytiin läpi syyttäjän kirjallisia todisteita, kuten teletietoja, valokuvia tapahtumapaikalta, puhelinnauhoitteita, google-hakuja ja dna-näytteitä.
Palkkasurman puinti jatkuu käräjäoikeudessa perjantaiaamuna. Silloin aletaan käydä läpi Facebook-keskusteluja, joissa surmaa on suunniteltu. Aineistoa on 10 000 sivua.
Dashti väittää, että hän ei ole se henkilö, joka on keskusteluissa suunnitellut surmaa. Hän väittää entisen puolisonsa tehneen Facebook-profiilin, minkä vuoksi salasanaa ovat voineet käyttää myös muut henkilöt.
Poliisin esitutkinnassa ex-puoliso on kiistänyt tehneensä profiilin tai tietäneensä salasanoja.
Kaleva.fi seurasi oikeudenkäyntiä hetki hetkeltä. Live-seuranta jatkuu perjantaina kello 9.