Pääkirjoitus

Puo­lueet ha­lu­si­vat rajut blok­ki­vaa­lit – hal­li­tus­vaih­to­eh­to­ja vain kaksi

Eduskuntavaaleista on tulossa poikkeukselliset Suomen historiassa. Koskaan aiemmin näin suuri määrä puolueita ei ole ilmoittanut rajaavansa muita ulos hallituksesta. Vaihtoehtoja hallitukseksi on enää kaksi, eikä muodostaminen ole helppoa.

Puolueet ovat rikkoneet suomalaisen politiikan perinteiset kuviot harvinaisen kovakätisesti. Perussuomalaiset, Sdp, Rkp, vihreät, vasemmistoliitto ja keskusta ovat kertoneet, keiden kanssa eivät ainakaan lähde hallitukseen. Inhokkilistoja on tehty.

Perussuomalaiset vieroksuvat vasemmistoa ja vihreitä. Sdp, Rkp, vihreät ja vasemmisto perussuomalaisia. Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko hyppäsi leikkiin mukaan ilmoittamalla, ettei nykyinen hallituspohja heille jatkossa enää kelpaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa