Puolan olympiakomitean puheenjohtaja Stanislaw Paszczyk erosi tehtävästään maanantaina. Irtisanoutumisen syynä oli 44 vuoteen huonoin puolalaismenestys olympialaisissa. Puola sijoittui Ateenan olympialaisten mitalitaulukossa 23:nneksi, saldona oli kolme kultaa, kaksi hopeaa ja viisi pronssia.
Paszczyk syytti vaisusta menestyksestä virheitä valmentautumisessa ja puutteellista taloudellista tukea.
- Kunnioitan hänen päätöstään. Paszczyk on loistava urheilun asiantuntija ja oikeassa siinä, ettei urheilulla Puolassa ole tarpeeksi taloudellisia resursseja, maan presidentti Aleksander Kwasniewski sanoi.
Puolan olympiakomitean puheenjohtaja erosi
Puolan olympiakomitean puheenjohtaja Stanislaw Paszczyk erosi tehtävästään maanantaina. Irtisanoutumisen syynä oli 44 vuoteen huonoin puolalaismenestys olympialaisissa.
Mainos
Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä
Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi