Pu­heen­joh­ta­ja Rinne kiistää va­lio­kun­nan po­li­ti­soi­tu­mi­sen – "Oi­keus­tie­de ei ole ek­sak­tia tie­det­tä"

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne kaipaa Suomeen lisää valtiosääntöoikeuden osaajia. Esimerkiksi soten käsittely on hidastunut, koska asiantuntijat ovat olleet kiinni koronalaeissa.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne on huolissaan valtiosääntöasiantuntijoiden vähäisestä määrästä.
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne on huolissaan valtiosääntöasiantuntijoiden vähäisestä määrästä.
Kuva: Arttu Laitala

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne (sd.) on huolissaan valtiosääntöoikeuden asiantuntijoiden vähäisestä määrästä. Vähälukuisuus on hidastanut muun muassa sote-uudistuksen käsittelyä valiokunnassa, sillä samoja asiantuntijoita on käytetty kiireellisten koronalakien arvioinnissa.

– Valtiosääntöoikeuden asiantuntijoiden joukko ikääntyy ja harvenee ajan mittaan. Olen huolissani siitä, miten saamme heitä lisää. Tässä on valtioneuvostolla, eduskunnalla ja yliopistoilla oma roolinsa, jotta saamme lisättyä innostusta valtiosääntöoikeuden opiskeluun ja koulutettua siten lisää asiantuntijoita, Rinne vetoaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä