PPSHP ennakoi mah­dol­lis­ta hen­ki­lös­tö­va­jet­ta ko­ro­na­hui­pus­sa myön­tä­mäl­lä ke­sä­lo­maa enin­tään 10 päivää putkeen – Va­ra­pää­luot­ta­mus­mies: "Nyt toi­mi­taan etu­ke­nos­sa"

PPSHP varautuu mahdolliseen koronaepidemian aiheuttamaan lisähenkilöstötarpeeseen säännöstelemällä työntekijöiden kesäkaudella yhtäjaksoisesti pidettäviä vuosilomapäiviä.

Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä työntekijöiden vuosilomia vahvistetaan vaiheittain sitä mukaa, kun ennusteet koronaepidemiahuipusta ja työvoiman tarpeesta tarkentuvat. Tehy PPSHP:n Anneli Näppä on huolissaan hoitohenkilöstön jaksamisesta.

PPSHP varautuu mahdolliseen koronaepidemian aiheuttamaan lisähenkilöstötarpeeseen säännöstelemällä kesäkaudella yhtäjaksoisesti pidettäviä vuosilomapäiviä.

Ohjeena on, että toukokuun alusta syyskuun loppuun kestävällä kesälomakaudella henkilöstöllä olisi mahdollisuus pitää 65 % vuosilomapäivistä ja että lomat suunniteltaisiin mahdollisimman normaalisti. Tässä vaiheessa kullekin työntekijälle kuitenkin vahvistettaisiin vasta kymmenen päivän yhdenjaksoinen loma.

Lisää vuosilomapäiviä pyritään vahvistamaan joko jo vahvistetun vuosiloman yhteyteen tai erilliseksi jaksoksi sitä mukaa, kun koronaepidemian ennuste ja kesäajan työvoiman tarve tarkentuvat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä