Ensimmäisenä viikonloppuna koulujen päättymisen jälkeen Pohjankartanon koululle vaelsi joukoittain nuoria Oulusta ja lähiympäristöstä.
Kyse ei kuitenkaan ollut ikävästä läksykirjojen pariin, vaan Vectoramasta, Suomen verkkopeliyhdistyksen järjestämästä pelitapahtumasta.
Kolmannen kerran pidetyn kokoontumisen ideana on tutustuttaa pelaajia toisiinsa, ja pitää hauskaa.
Muutamat paikalle saapuneet kertoivat tapaavansa pelikaverinsa ensimmäistä kertaa kasvotusten, aikaisemmin miehestä on otettu mittaa vain internetin välityksellä.
Peliseuraa
riitti
Peliseuraa Vectoramassa varmasti riitti, läsnä oli yli 200 henkeä, ja liput tapahtumaan myytiin loppuun jo kuukautta ennen varsinaista h-hetkeä. Suosio ei ollut yllätys, mutta muutamien tiketittömien tulijoiden ovelta poiskäännyttäminen harmitti.
Vectorama on kaikessa hiljaisuudessa kasvanut leveysasteidensa isoimmaksi lähiverkko-pelitapahtumaksi ja resurssien mitoitus sekä järjestelyt alkavat käydä yhä vaativammaksi. Ensivuonna tilaa on kuitenkin varmasti enemmän, lupaa Mikko Vimpari, Suomen verkkopeliyhdistyksen toiminnanjohtaja.
Järjestelyt
kohdillaan
Saliin oli rakennettu tapahtuman sponsorien avustuksella erittäin nopea lähiverkko, osallistujien tarvitsi tuoda mukanaan vain verkkokortilla varustettu tietokone. Innokkaimmat olivat toki tuoneet mitä erikoisimpia viritelmiä mukanaan, aina valolampuista hassunkurisiin naulakoihin.
Verkkopeliyhdistys oli puolestaan järjestänyt yleiseen käyttöön mikroaaltouuneja, kahvinkeittimen, jääkaapin sekä muuta kodin perustavaraa, joten omien eväiden lämmitys ei jäänyt kiinni kuin siitä, malttoiko pelien parista irtautua muutamaksi hetkeksi.
Erillinen nukkumisnurkkaus ja peseytymismahdollisuudet kuuluivat myös tapahtuman tarjontaan, terävänenäisimmät tosin saattoivat aistia palvelun jääneen vähemmälle huomiolle.
Itse peleistä ylivoimaisesti suosituin oli Half-Life: Counter-Strike. Kyseessä on ensimmäisestä persoonasta kuvattu ammuskelupeli, jossa erikoisjoukot ja terroristit ottavat yhteen. Tehtävänä on yleensä pelastaa panttivankeja tai purkaa pommeja.
Peliseuraa löytyi myös futuristiseen Quake 3: Rocket Arena -ammuskeluun, jossa pelaajat mittaavat reaktiokykyään joko sinisenä ja punaisena tiiminä tai kaikki-kaikkia-vastaan periaatteella.
Myös aulassa esitteillä olleella Playstation 2 -konsolilla oli mahdollista käydä kokeilemassa omia rajojaan Tekken ja DOA peleissä.
Jos edellä mainitut klassikot eivät kuuluneet omiin suosikkeihin peliseuran löytyminen kävi vaivalloisemmaksi, joskaan ei mahdottomaksi. Muutamalta ruudulta saattoi jopa bongata sellaisia harvinaisuuksia kuin Railroad Tycoon, Civilization, tai Rally trophy.
Koskaan ei voi olla liian varovainen
Kun isoon saliin tuodaan yli 200 tietokonetta, parikymmentä palvelinta ja lukemattomia sylillisiä muuta elektroniikkatavaraa, alkavat kemut houkutella myös pitkäkyntisiä. Vectoramassa on säästytty tähän asti ongelmilta.
Onnesta ei ole kyse, vaan alusta lähtien järjestäjät ovat pyrkineet korkeaan turvallisuuden tasoon ja muiden tapahtumien ongelmista on otettu opiksi.
Tänä vuonna halliin tietokoneensa tuonut ei saanut viedä laitteistoaan ulos ennen päätöspäivää. Näin minimoitiin ovesta kulkevien laitteiden määrä. Lisäksi sisäänkäyntiä valvottiin koko ajan vähintään kahden miehen voimin.
Järjestyshäiriöitä ei sattunut ollenkaan ja miestä vahvemmat oli jätetty suosiolla kotiin terassikelejä odottamaan.