Pohde lisää terveyskeskuslääkäreiden tietoisuutta naisten gynekologisten oireiden hoidosta, sanovat ylilääkäri Sanna Eteläinen (vas) ja apulaisylilääkäri Oili Junttila.
Kuva: Mikko Halvari
Pohde alkaa panostaa terveyskeskuslääkäreiden koulutukseen, jotta naisten gynekologiset oireet tunnistettaisiin aiempaa paremmin jo terveyskeskuslääkärin vastaanotolla.
– Yleislääkäreiden peruskoulutukseen sisältyvät myös naisten elämään vaikuttavien oireiden hoito. Olemme kuitenkin huomanneet, että lisäkoulutukselle on tarvetta, ja siksi sitä myös järjestetään, ylilääkäri Sanna Eteläinen naisten ja lasten osaamiskeskuksesta sanoo ja jatkaa:
– Koulutuksen aikana lääkärit saavat syventävää tietoa muun muassa siitä, miten virtsankarkailua, vaihdevuosioireita ja ehkäisyyn liittyviä asioita tulisi hoitaa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut