Pik­ku­vi­ko­ja, heleppo korjata

Matti Ijäksen ohjaama, Joni Skiftesvikin novelleihin Vanha mies, Näprääjä ja Katsastus perustuva tv-elokuva Katsastus on jälleen ajankohtainen.

Katsastus on komedia kolmen suomalaisen miehen vanhenemisesta, heidän viimeisestä uhostaan tilanteessa, jossa mennyt on jätettävä ja uusi aloitettava. Rooleissa nähdään muun muassa Vesa Vierikko (oik.), Sulevi Peltola ja Markku Maalismaa.
Katsastus on komedia kolmen suomalaisen miehen vanhenemisesta, heidän viimeisestä uhostaan tilanteessa, jossa mennyt on jätettävä ja uusi aloitettava. Rooleissa nähdään muun muassa Vesa Vierikko (oik.), Sulevi Peltola ja Markku Maalismaa.
Kuva: Anne Hämäläinen/Yle

Matti Ijäksen ohjaama, Joni Skiftesvikin novelleihin Vanha mies, Näprääjä ja Katsastus perustuva tv-elokuva Katsastus on jälleen ajankohtainen.

Matti Ijäksen pian koittavien 60-vuotispäivien kunniaksi Yleisradio julkaisee elokuvasta restauroidun dvd-version, ja lisäksi Skiftesvik on sovittanut tekstinsä näytelmäksi, joka tulee Oulun kaupunginteatterin ohjelmistoon lokakuun alussa.

Eipä sillä että Katsastus olisi koskaan varsinaisesti unholaan vaipunutkaan. Tämä tragikomedia on päinvastoin osoittautunut yhdeksi niistä töistä, jotka sitkaasti elävät kansan tajunnassa vuosikymmenestä toiseen. Katsastusta voi hyvällä syyllä sanoa oikeaksi kulttifilmiksi, jonka repliikkejä ihmiset toistelevat. Kaupunkilegendan mukaan niiden opetteleminen on YK-joukoissa iltaloman saannin ehtona.

Aihe on tullut tekijöillekin vastaan arkielämän tilanteissa. "Kerran, kun menin korjauttamaan autoani, mekaanikko veisteli ´Pikkuvikoja, heleppo korjata´", Joni Skiftesvik muistelee yhtä Katsastuksen siteeratuimmista lausahduksista.

Vielä yllättävämpään tilanteeseen joutui elokuvassa Mallua esittänyt Kaija Pakarinen, joka oli haaksirikkoutuneen Sally Albatross -laivan pelastuslautalla, kun nuori mies tunnisti hänet Malluksi ja alkoi toistella elokuvan dialogia muistaen jopa siinä syntyvän vauvan nimen: Jaakko Malakias.

"Kahdenkymmenen vuoden jälkeen on siis tullut jo toinen sukupolvi, jolle Katsastus merkitsee jotain", Pakarinen ihmettelee.

Skiftesvik arvelee, että draaman on pitänyt tuoreena ja ajattomana sen aina uudestaan ajankohtainen tematiikka, nuoruuden väistyminen ja vastuun pelottavuus.

"Ja nythän siihen on tullut lisätasokin näiden valelääkäritapausten myötä", kirjailija naureskelee viitaten elokuvan kohtaukseen, jossa Viltteri (Vesa Vierikko) suorittaa gynekologisen tutkimuksen lääketieteen opiskelijaksi tekeytyen.

Tuolloin aloitteleva kirjailija kiskaisi novellien tapahtumat suoraan omasta elämästään.

"Tällainen surkuhupaisa katsastusreissu Ruotsin puolella siinä tosiaan oli takana", Skiftesvik muistelee.

"Auto ei mennyt läpi, eikä päästy Haaparannalta takaisin Suomen puolelle, vaan piti koukata Ylitornion kautta."

Kaiken lisäksi Skiftesvik kavereineen joutui vielä kuskaamaan synnyttävää naista sairaalaan kuten tarinassakin.

"Ei siinä toki mitään lääketieteellisiä tutkimuksia tehty", kirjailija linjaa absurdin huumorin ja todellisuuden eron.

Vähemmän hienovaraiselle pottuilulle perustuva vuorovaikutus lienee myös pitänyt Katsastuksen nokittelua harrastavien nuorten miesten suosiossa.

"Suosio perustuu henkilöihin", komppaa ohjaaja Ijäs.

"Tällaiset piirteet ovat löydettävissä todellisuudessakin. Viltteri, Öövini ja Junnu muodostavat kolmikon, joka on eräänlainen perusyksikkö, kun lähdetään baanalle kruisailemaan."

Ensimmäinen tarttumakohta Ijäkselle oli rujo nakkikioskikohtaus, jossa iskuja annetaan ja vastaanotetaan.

"Nakkikioskihan on Suomen vaarallisimpia paikkoja", Ijäs hymähtää, "siellä yleinen turhautuminen moninkertaistuu."

Paljon tv-draamaa tehnyt Ijäs pitää Katsastuksen kaltaista tunnin mittaista elokuvaa itselleen ominaisena alueena.

"Olen tällainen elokuvan novellisti."

Sekä Skiftesvik että Pakarinen kehuvat Katsastuksen oivaa näyttelijäjoukkoa sivuosia myöten.

"Matti pystyy tietyllä tavalla luovuttamaan roolin näyttelijälle, mitä kaikki ohjaajat eivät uskalla tehdä", Pakarinen pohtii.

Matti Ijäs -teemalauantai
Yle Teemalla 20.2. Kello 21.
Juha Lehtolan ohjaama dokumentti Suomalainen elokuvaohjaaja:
Matti Ijäs. Kello 21.52 Katsastus ja kello 22.48 Haaveiden kehä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä