Peliala huutaa lisää osaajia

Monet kotimaiset pelifirmat joutuvat palkkaamaan työntekijöitä ulkomailta, koska Suomessa ei ole tarpeeksi ammattitaitoista väkeä.

Projektitutkija Veli-Matti Nurkkala ajaa virtuaalisella Rivieralla Kajaanin ammattikorkeakoulun tiloissa. Kajaanin ammattikorkeakoulu on yksi pelialaa opettavista opinahjoista.
Projektitutkija Veli-Matti Nurkkala ajaa virtuaalisella Rivieralla Kajaanin ammattikorkeakoulun tiloissa. Kajaanin ammattikorkeakoulu on yksi pelialaa opettavista opinahjoista.
Kuva: Lauri Ponkala

Suomen pelialalla on pulaa osaavista tekijöistä. Vauhdilla kasvava ala vetäisi jopa 400 uutta työntekijää vuodessa, mutta koulutettujen määrä jää nykyisin alle kolmasosaan tarpeesta, kerrotaan Suomen pelialan keskuksesta.

Tänä vuonna arvioidaan valmistuvan korkeintaan 150 pelialan opiskelijaa. Valtaosalle on luvassa alan työpaikka.

– Jos tekemisen taso on tarpeeksi korkea, niin varmasti työllistyy, sanoo keskuksen johtaja KooPee Hiltunen.

Hiltusen mukaan koulutuksen riittämättömyys hidastaa alan kasvua. Monet kotimaiset pelifirmat joutuvat palkkaamaan työntekijöitä ulkomailta, koska Suomessa ei ole tarpeeksi ammattitaitoista väkeä.

Pelialan koulutusta on annettu Suomessa vuodesta 2005, mutta aloituspaikkojen määrä on kasvanut merkittävästi vasta parin viime vuoden aikana. Opetusta tarjotaan noin kymmenessä oppilaitoksessa.

Joukossa on sekä ammattikorkeakouluja että toisen asteen oppilaitoksia.

Peliala työllistää tällä hetkellä noin 1 500 ihmistä, mutta määrä on tarkoitus moninkertaistaa tulevina vuosina.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä