Kaupallinen yhteistyö

PCS En­gi­nee­rin­gil­lä har­joit­te­lu nähdään väylänä työ­elä­mään – ”Kan­sain­vä­li­sis­tä opis­ke­li­jois­ta löytyy hyviä in­si­nöö­rin alkuja”

Käynnissä oleva kulttuuri-ilmastonmuutoksen juhlavuosi haastaa myös yrityksiä uudistamaan yrityskulttuuriaan. 100 yritystä x 100 kansainvälistä osaajaa -kampanjassa nostetaan esiin yrityksiä, joissa on palkattu kv-osaaja tai -opiskelija töihin tai harjoitteluun. Tareq Rahman on suorittanut PCS Engineeringillä jo kolme harjoittelujaksoa osana kotoutumiskoulutustaan.

PCS Engineeringin Oulun toimiston päällikkö Jorma Jalkanen (oik.) kertoo, että kansainvälisillä opiskelijoilla on paljon annettavaa yrityksille. Tareq Rahmanin harjoittelussa tehtävät ovat muotoutuneet hänen osaamisensa ja kiinnostuksensa mukaan.
PCS Engineeringin Oulun toimiston päällikkö Jorma Jalkanen (oik.) kertoo, että kansainvälisillä opiskelijoilla on paljon annettavaa yrityksille. Tareq Rahmanin harjoittelussa tehtävät ovat muotoutuneet hänen osaamisensa ja kiinnostuksensa mukaan.

Kun bangladeshilainen Tareq Rahman haki harjoittelupaikkaa PCS Engineeringiltä, hänellä oli takanaan jo pitkä koulutuspolku ja työkokemusta sähköinsinöörin tehtävistä kotimaassaan. Suomessa hän halusi ennen kaikkea oppia lisää suomalaisesta työelämästä ja päästä hyödyntämään osaamistaan käytännössä.

PCS Engineeringillä harjoittelusta on muodostunut molempia osapuolia hyödyttävä kokonaisuus.

’’Tareqilla on nyt meneillään jo kolmas harjoittelujakso. Jos osaamista ja kiinnostusta löytyy meidän alaltamme, suhtaudumme tällaisiin mahdollisuuksiin hyvin myönteisesti aina kun tilanne sen sallii’’, kertoo PCS Engineeringin Oulun toimiston päällikkö Jorma Jalkanen.

Ouluun opiskelemaan ja rakentamaan uraa

Rahman muutti Ouluun kolme vuotta sitten suorittamaan diplomi-insinöörin opintoja Oulun yliopistossa.

’’Halusin tehdä tutkimustyötä, mutta siihen ei ollut kotimaassani mahdollisuuksia. Tutkin eri maiden vaihtoehtoja ja sain opiskelupaikan useista yliopistoista, mutta valitsin Oulun, koska koulutusohjelma vastasi parhaiten omia tavoitteitani. Myös Suomen turvallisuus ja rauhallisuus vaikuttivat päätökseen’’, Rahman kertoo.

Hän suorittaa harjoittelua PCS Engineeringillä osana Arffmanin kotoutumiskoulutusta.

’’Halusin päästä suureen yritykseen ja oppia suomalaisesta yrityskulttuurista. Kuulin tästä yrityksestä tuttavan kautta ja päätin hakea.’’

Tareq Rahman on päässyt harjoittelussaan tutustumaan muun muassa automaatiosuunnitteluun ja sähköverkostojen laskentatehtäviin.
Tareq Rahman on päässyt harjoittelussaan tutustumaan muun muassa automaatiosuunnitteluun ja sähköverkostojen laskentatehtäviin.

Harjoittelussa oikeita insinööritehtäviä

Rahmanin työtehtävät ovat muotoutuneet harjoittelun aikana hänen osaamisensa ja kiinnostuksensa mukaan.

Hän on osallistunut muun muassa inventointiin, tutustunut uusiin automaatiosuunnittelun ohjelmistoihin, tehnyt sähköverkostojen laskentaa sekä ollut mukana asiakaskäynneillä.

’’Olemme pyrkineet antamaan alaan liittyviä tehtäviä ja myös sellaisia, joita voi tehdä itsenäisesti. Näin näemme, miten harjoittelija ratkaisee ongelmia ja lähestyy uusia tilanteita’’, Jalkanen kertoo.

Rahman itse kertoo nauttineensa erityisesti siitä, että on päässyt tekemään käytännön insinöörityötä.

’’Olen oppinut paljon. Pidän insinöörikulttuurista ja siitä, että aikatauluista pidetään kiinni. Olen saanut tehdä oikeita insinööritehtäviä, ja haluaisin tehdä niitä jatkossakin enemmän.’’

Kansainvälisessä yrityksessä kieli ei ole este

PCS Engineering toimii kansainvälisessä toimintaympäristössä, mikä näkyy myös projekteissa.

Toimitusjohtaja Pekka Syväjärven mukaan noin puolet yrityksen projekteista toteutetaan kansainvälisesti, jolloin projektikieli on usein englanti.

’’Joillakin insinööritoimistoilla kaikki asiakkaat ovat Suomessa, jolloin suomen kielen merkitys korostuu enemmän. Meillä tilanne on erilainen, koska suuri osa projekteista on kansainvälisiä.’’

Hänen mukaansa kansainvälisestä taustasta voi olla yritykselle aitoa hyötyä.

’’Kansainvälisessä insinööritoimistossa kansainvälisestä taustasta on selkeä etu. Automaatioalan projektit ovat pitkälti samanlaisia eri puolilla maailmaa, joten osaaminen siirtyy hyvin maasta toiseen.’’

Harjoittelu hyödyttää sekä opiskelijaa että työyhteisöä. PCS Engineeringillä kansainvälisten osaajien mukanaolo tuo uusia näkökulmia arkeen ja mahdollisuuksia oppia puolin ja toisin.
Harjoittelu hyödyttää sekä opiskelijaa että työyhteisöä. PCS Engineeringillä kansainvälisten osaajien mukanaolo tuo uusia näkökulmia arkeen ja mahdollisuuksia oppia puolin ja toisin.

Kehitys näkyy myös kielitaidossa

Jalkasen mukaan yksi näkyvimmistä muutoksista on ollut Rahmanin suomen kielen kehitys.

’’Kielen kehitys on ollut huimaa. Aloittaessaan Tareq osasi käytännössä vain perustervehdykset, mutta nyt kehitys on ollut todella nopeaa.’’

Myös työyhteisön kannalta harjoittelu on tuonut lisäarvoa.

’’Kollegat pääsevät välillä käyttämään englantia myös toimistolla, ja samalla näemme, miten eri kulttuureissa toimitaan. Se tuo uusia näkökulmia arkeen.’’

Jalkanen korostaa kuitenkin, ettei harjoittelijoita kohdella eri tavoin taustan perusteella.

’’En näe mitään eroa siinä, onko kyseessä kansainvälinen tai kuka tahansa muukin harjoittelija. Toimimme kaikkien kanssa samalla tavalla.’’

Ovi työelämään

PCS Engineeringillä harjoittelu nähdään usein osana pidempää polkua.

’’Tyypillinen etenemistapa on, että ensin tehdään harjoittelu, sitten opinnäytetyö ja sen jälkeen katsotaan, millainen tilanne on. Pyrimme mahdollisuuksien mukaan rekrytoimaan harjoitteluista osaajia myös töihin’’, Syväjärvi kertoo.

Ratkaisevaa eivät kuitenkaan ole pelkästään tekniset taidot.

’’Asenne, aloitteellisuus ja sosiaaliset taidot ovat erittäin tärkeitä. Meillä on ollut hyviä kokemuksia harjoittelijoista, ja kansainvälisistä opiskelijoista löytyy hyviä insinöörin alkuja.’’

Rahman toivoo itse löytävänsä tulevaisuudessa paikan suomalaisesta insinööriorganisaatiosta.

’’Työkaverit ovat olleet todella ystävällisiä, mikä on helpottanut sopeutumista. Harjoittelu on vahvistanut tunnetta siitä, että haluan rakentaa uraani tällä alalla Suomessa.’’

Infoboksi

PCS-Engineering Oy

Suunnittelutehtävät ja projektien kokonaistoimitukset esisuunnittelusta käyttöönottoon

PCS-Engineering Oy on sähkö-, instrumentointi- ja automaatiopalveluihin keskittynyt prosessiteollisuuden insinööritoimisto. Asiakkaiden tarpeiden mukaisesti tarjoamme kokonaisvaltaisia avaimet käteen ratkaisuja sisältäen suunnittelun, hankinnan, asennuksen, asennusvalvonnan, käyttöönoton sekä projektinhoitopalvelut.

PCS-Engineeringin asiakkaat ovat kotimaisia ja kansainvälisesti toimivia tunnettuja teollisuusyrityksiä sekä teollisuuden teknologiatoimittajia. Toimintamme prosessiteollisuudessa on laaja-alaista keskittyen lähinnä kaivos-, metalli-, energia-, biotuote-, paperi- ja selluteollisuudelle toimitettaviin insinööritoimistopalveluihin. Henkilöstöllämme on vahva kokemus eri teollisuudenalojen investointiprojekteista sekä kotimaan että ulkomaan kohteissa.

Infoboksi

100 YRITYSTÄ X 100 KV-OSAAJAA

•  100 yritystä x 100 kv-osaajaa -kampanja nostaa kulttuuri-ilmastonmuutoksen juhlavuotena esiin kansainvälisten osaajien ja opiskelijoiden merkityksen alueen kasvulle, elinvoimalle ja yrityskulttuurin uudistumiselle.

•  Kampanjassa nostetaan esiin yrityksiä, jotka ovat palkanneet kansainvälisiä opiskelijoita tai osaajia. Tarinoita julkaistaan Oulu2026-mediassa ja yhteistyökumppaneiden somekanavissa. Lue kampanjan tarinoita: 100 yritystä x 100 kv-osaajaa | Kaleva.

•  Kampanjaan etsitään erityisesti vuoden 2026 aikana tehtyjä rekrytointeja. Vinkkauksia yrityksistä voi antaa kampanjan kotisivujen lomakkeen kautta. Sivulta löytyvät myös maksuttomat palvelut kansainvälistymisen tueksi.

•  Kampanjaa toteuttavat yhteistyössä Oulun kauppakamari, Euroopan unionin osarahoittama TalentTrekFinland-hanke, BusinessOulu, International House Oulu ja Oulu2026.

Tapahtumat Oulu2026
Kaupallinen yhteistyö