Pär­mä­kos­ki hiihti nel­jän­nek­si Tour de Skin yh­teis­läh­dös­sä, nousi kier­tueel­la kol­man­nek­si

Krista Pärmäkoski on hiihtänyt neljänneksi maastohiihdon Tour de Ski -kiertueen perinteisen hiihtotavan yhteislähdössä Italiassa.

Krista Pärmäkoski ei ole ollut palkintopallilla Tour de Skin aikana. Normaalimatkoilla suomalaishiihtäjä on tullut maalin pian kärkikolmikon takana.
Krista Pärmäkoski ei ole ollut palkintopallilla Tour de Skin aikana. Normaalimatkoilla suomalaishiihtäjä on tullut maalin pian kärkikolmikon takana.
Krista Pärmäkoski ei ole ollut palkintopallilla Tour de Skin aikana. Normaalimatkoilla suomalaishiihtäjä on tullut maalin pian kärkikolmikon takana.
Kuva: JUERGEN STAIGER

Krista Pärmäkoski on lievästi yllättynyt kolmossijastaan maastohiihdon Tour de Ski -kiertueella, jonka etapeilla hän ei ole vielä yltänyt kärkikolmikkoon. Jotta asemat pysyvät sunnuntain takaa-ajossa, Alpe Cermis -laskettelurinne pitää hiihtää fiksusti.

– Tavoitteena oli jo ennen tänne lähtöä kärkikolmikko, ja siitä haluan taistella, Pärmäkoski sanoi puhelimitse Italiasta.

Tour de Ski on Pärmäkosken tavoiteasettelussa välietappi kohti helmikuussa Itävallassa kisattavia maailmanmestaruuskisoja.

– En olettanut, että voisin olla näin hyvissä asemissa, vaikka en ole päässyt yhdessäkään kisassa kolmen parhaan joukkoon, Pärmäkoski tuumasi.

Edellä ja takana venäläisiä

Loppunousuun huipentuvalla päätösetapilla mustan hevosen osassa ovat venäläiset: minuutin ja 20 sekuntia Pärmäkosken edellä starttaava Natalia Neprjajeva, 14 sekuntia Pärmäkosken perään starttaava Julia Belorukova ja kuudentena reitille lähtevä Anastasia Sedova.

– He eivät ole aiemmin olleet ihan kärkeä loppunousussa, mutta he ovat nyt paremmassa kunnossa kuin viime vuonna, Pärmäkoski arvioi venäläisiä.

Pärmäkosken mielestä nousun alussa ei saa hölmöillä, sillä voimia pitää säästää loppuun.

– Jos väsähtää, minuutin ero on pieni kumpaakin suuntaan, Pärmäkoski laski.

Pärmäkoski on ollut kiertueen historiassa tasaisen vahva. Kaksi vuotta sitten hän oli toinen. Nelossijoja on neljä, viimeisin viime vuodelta.

Val di Fiemmessä Pärmäkoski tuntee itsensä yhä melko tuoreeksi, sillä perjantain välipäivä palautti voimavaroja hänen kehoonsa.

Östberg ja Kläbo takaa-ajettaviksi

Pärmäkosken ikätoveri, 28-vuotias Ingvild Flugstad Östberg on vahva suosikki voittamaan Tour de Skin ensi kertaa urallaan. Kolme peräkkäistä etappivoittoa hiihtäneellä norjalaisella on 53 sekunnin johto Neprjajevaan.

– Huominen ei ole mielietappini, joten tarvitsen kaikki mahdolliset sekunnit edukseni, Östberg tuumasi Kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n haastattelussa.

Miesten Tour de Ski voi myös saada debytanttivoittajan. Norjan Johannes Hösflot Kläbolla, 22, on minuutin ja 20 sekunnin etumatka Venäjän Sergei Ustjugoviin, joka uupui lauantain 15 kilometrillä 42 sekunnin päähän voittaja Kläbosta.

– Minulla oli todella hyvä päivä, ja sain rutkasti bonussekunteja. En pysähdy ennen kuin ylitän maalilinjan, maksimin eli 45 bonussekuntia kahminut Kläbo sanoi FIS:lle.

Ustjugov vei kiertueen nimiinsä kaksi vuotta sitten. Edellinen miesten norjalaisvoitto on kolmen vuoden takaa Martin Johnsrud Sundbyn nimissä. Naisten Tour de Skillä edellinen ei-norjalainen kokonaisvoittaja on Puolan Justyna Kowalczyk kuusi vuotta sitten.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä