Pap­pa-Tun­tu­ri ei jäl­ke­läi­siään tuntisi

Yli 40 vuotta sitten maalaiskylän finninaamaisten kovistenkin alla pörisi Tunturin pappamalli. Vanhempi väki oli kallellaan Solifer Exportiin.

Ei kypäräpakkoa. Valtioneuvosto vapautti kypäräpakosta turvavöin ja suojakaarella tai -katoksella varustetun kaksipyöräisen moottoripyörän ja mopon kuljettajan ja matkustajan. Pykälä räätälöitiin BMW C1:lle, markkinoiden ainokaiselle.
Ei kypäräpakkoa. Valtioneuvosto vapautti kypäräpakosta turvavöin ja suojakaarella tai -katoksella varustetun kaksipyöräisen moottoripyörän ja mopon kuljettajan ja matkustajan. Pykälä räätälöitiin BMW C1:lle, markkinoiden ainokaiselle.

Yli 40 vuotta sitten maalaiskylän finninaamaisten kovistenkin alla pörisi Tunturin pappamalli. Vanhempi väki oli kallellaan Solifer Exportiin. Kun meno maantiellä kävi yksitotiseksi, suunnattiin metsäpoluille, äänenvaimennin irti ja mielikuvitus kiertämään crossirataa. Minkä vaimentimen poisto potkua vähensi, sen äänessä voitti.

Nyt yksi miespolvi ja monta moposukupolvea myöhemmin mielikuvituksella ei ole enää käyttöä: tehdasvalmiita pelejä löytyy joka lähtöön. Tuorein luokka on supermotoja ulkoisina esikuvinaan pitävät mopot. Myös enduro- tai motocross -pyörältä näyttäviä isorenkaisia maastomopoja on valittavaksi asti. Eniten siivuaan ovat kuitenkin kasvattaneet automaattikytkimellä ja automaattisella portaattomalla variaattorivaihteistolla varustetut, näyttävät skootterimopot. Niillä liikkuvat Suomessakin jo nuoret ja vanhat, naiset ja miehet, housuissa ja myös hameessa, mikä vanhalla peltimopolla ei onnistunut ympäristön rauhaa pahasti vaarantamatta.

Entiset pienirenkaiset minimopot alkavat olla kohta muisto vain, joskin niitäkin vielä kaupan on.

Keveiden kaksipyöräisten rynnistyksen osoitti myös äskeinen Helsingin moottoripyöränäyttely. Moottoripyöriä oli 28 valmistajalta, mopoja ja skoottereita yhteensä 22 valmistajalta, joista pelkästään skoottereita toi näytteille vain kolme.

Viime vuonna mopoja rekisteröitiin koko maassa 8 835, joista Pohjois-Pohjanmaalla 517, Kainuussa 96 ja Lapissa 221. Oulussa oli vuonna 2001 rekisteröityjä mopoja 3 348, millä se oli maan kuudenneksi mopoistunein kaupunki. Pohjois-Pohjanmaalla mopoja oli viime vuonna 8 174, Kainuussa 2 306 ja Lapissa 3 867, kaikissa enemmän kuin moottoripyöriä. Koko maassa mopoja oli 106 648 eli vain vajaat 9 000 vähemmän kuin moottoripyöriä.

Mopojen myyntikakku on luetteloitu 13 merkille. Toisin kuin moottoripyörissä, mopojen ylivoimaista tilastoykköstä ei ollut. Peugeotin ykkössija oli silti selkeä.

M-luokan ajokortti eli mopokortti on pakollinen 1985 tai sen jälkeen syntyneille. Mopon kuljettaminen ei edellytä korttia, jos 15 ikävuotta täyttyi ennen 1.1. 2000. Kevyen nelipyörän kuljettamiseen vähintään mopokortti aina vaaditaan.

Mopokorttia varten vaaditaan ajokorttilupa, jota haetaan asuinpaikan poliisilta. Hakemukseen tarvitaan lääkärintodistus tai nuorison terveystodistus, kaksi passikuvaa ja huoltajien suostumus. Mopotutkinto järjestetään autokoulussa. Tutkinto sisältää vain teoriakokeen.

Kortilla saa ajaa kaksi- tai kolmipyöräisiä mopoja, joiden enimmäisnopeus on 45 km/t ja moottorin tilavuus 50 kuutiosenttimetriä. Jos jostain löytää pienitehoisen polkimellisen mopon, jonka enimmäisnopeus on 25 km/t, sitä saa ajaa ilman mopokorttia. Ikää pitää kuitenkin olla 15 vuotta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä