Mietityttää tämä kansanedustajien joukkoinnostus aluehallintoon pääsemisessä. Käsittääkseni he ovat suurimmalta osin myös kunnallisessa päätännässä mukana sekä valiokunnissa, yritysten johtokunnissa, seuroissa ja yhdistyksissä.
Mistä aika sitten käyttöön aluehallinnon tehtävien hoitoon? Onko niin, että heidän ei tarvitse nukkua, että on tavallisen tallaajan edestä kaksinkertainen määrä aikaa tehdä hyviä ja rakentavia päätöksiä jokaisessa instanssissa.
Olen kyllä kuullut puhuttavan, että edustajat ovat keräämässä puolueelle ääniä ja jos tulevat valituksi, niin asettavat oman varajäsenen hoitamaan tointa aluehallinnossa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut