Mikkelissä Etelä-Savossa eilen paljastunutta henkirikosta tutkitaan murhana, kertoo Itä-Suomen poliisi.
Henkirikoksen uhri löytyi poliisin mukaan eilisaamuna Mikkelin Tattalantiellä palaneesta rakennuksesta. Länsi-Savon mukaan uhri on talossa asunut kuusikymppinen nainen. Poliisi on vahvistanut tiedon lehdelle.
Poliisin tiedossa on yksi rikoksesta epäilty mies, jota ei ole vielä tavoitettu.
Poliisi pyytää, että havainnot miehestä ilmoitetaan hätäkeskukseen numeroon 112. Törkeistä väkivallanteoista epäiltyä ei poliisin mukaan tule omatoimisesti lähestyä.
STT kysyi tänään Itä-Suomen poliisin johtokeskuksesta, epäilläänkö miehen olevan vaarallinen ulkopuolisille, mutta poliisi ei suostunut kommentoimaan asiaa. Johtokeskuksesta kerrottiin vain, että epäillyn etsintöjä jatketaan edelleen aktiivisesti.
Epäillään varastaneen auton taksikuskilta
Sisä-Suomen poliisi epäilee miestä myös Jyväskylässä eilen tapahtuneesta törkeästä väkivallanteosta. Poliisin tiedotteen mukaan Mikkelin henkirikos tapahtui Jyväskylän väkivaltarikoksen jälkeen.
Poliisi kertoo, että Jyväskylässä uhriksi joutui taksinkuljettaja, joka onnistui hälyttämään itselleen apua. Uhri sai poliisin mukaan sairaalahoitoa vaativia vammoja, mutta ei ole hengenvaarassa. Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi tekotapaa sen tarkemmin.
Poliisin mukaan epäilty poistui tapahtumapaikalta teon jälkeen taksinkuljettajalta varastamallaan ajoneuvolla. Ajoneuvo on löytynyt ja poliisin hallussa.
Ilta-Sanomien (IS) tietojen mukaan mies saapui Mikkelin surmapaikalle Jyväskylästä varastetulla taksilla. Poliisi ei ottanut kantaa IS:n tietoihin.
Iltalehden (IL) tietojen mukaan raskaasti varustautunut poliisi etsi miestä viime yönä Kainuun prikaatista. Oulun poliisin tilannekeskus vahvisti etsintätehtävän lehdelle. Lehden tietojen mukaan epäilty suoritti asepalvelustaan Kainuun prikaatissa ja hän oli jättänyt palaamatta palvelukseen lomilta.
Poliisi pyytää havaintoja
Poliisin mukaan henkirikoksen yhteydessä varastettiin limenvihreä Citroen C3 Picasso -merkkinen henkilöauto, jonka poliisi löysi eilen yleisövihjeen avulla. Poliisi vetoaa tutkinnallisiin syihin ja sanoo, ettei voi kertoa tarkemmin auton löytöpaikkaa.
Keskisuomalainen-lehden mukaan poliisilla oli eilisiltana suuri operaatio Mikkelin ja Kangasniemen rajalla. Paikalla oli lehden mukaan raskaasti aseistautuneita poliiseja, joukkojenhallinta-ajoneuvo Mörkö sekä koirapartio. Poliisin mukaan operaatio liittyi Mikkelin henkirikokseen.
Havainnot miehen liikkeistä eilisaamun jälkeen tai tiedot miehen mahdollisesta olinpaikasta pyydetään ilmoittamaan Itä-Suomen poliisin vihjenumeroon 0295 415 232 tai sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi. Myös mahdolliset havainnot eilen etsityn henkilöauton liikkeistä sekä sillä liikkeellä olleesta ihmisestä tai ihmisistä voi toimittaa samaan numeroon ja osoitteeseen.
Poliisi sanoo, ettei se tässä vaiheessa esitutkintaa voi kertoa tapahtuman yksityiskohdista enempää. Seuraavan kerran poliisi sanoo tiedottavansa asiasta viimeistään huomenna.
Juttua päivitetty 15.23 uusilla tiedoilla.