Pak­ka­set nos­ti­vat tulvan Äi­mä­rau­tion siir­to­la­puu­tar­has­sa – Mökit eivät ole vä­lit­tö­mäs­sä vaa­ras­sa

Kaupunki suunnittelee veto-ojien syventämistä vielä tämän vuoden urakkana.

Mikko Heikka kertoo siirtolapuutarhan läpi kulkevien veto-ojien pysyvän normaalitalvina auki.
Mikko Heikka kertoo siirtolapuutarhan läpi kulkevien veto-ojien pysyvän normaalitalvina auki.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Alkuvuoden pakkaset toivat Äimäraution siirtolapuutarhan mökkiläisille ison huolenaiheen. Alueen läpi Kielontien ja Kullerontien vartta kulkevat veto-ojat ovat hiljalleen täyttyneet jäästä ja vesi on parissa paikassa alkanut valua jo mökkien pihoille.

– Merelle menevät ojat ovat täyttyneet ja jäässä, mikä patouttaa veden ja nostaa pintaa ylempänä eli meidän alueella, Äimäraution Siirtolapuutarhayhdistyksen puheenjohtaja Piia Väyrynen arvioi tilannetta.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä