Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Päih­de­työn hoi­to­kult­tuu­rin muut­tut­ta­va – sai­raus­kes­kei­nen ajat­te­lu­ta­pa pe­rus­tuu ih­mis­ku­vaan, jossa ihminen aja­tel­laan it­sek­kää­nä ja omaan ti­laan­sa ym­mär­tä­mät­tö­mä­nä

THL on antanut asiantuntija-arvion sote-palvelujen järjestämisestä Pohjois-Pohjanmaa hyvinvointialueella (julkaistu 1/2022). Sen mukaan mielenterveys- ja päihdepalvelujen tarve Pohjois-Pohjanmaalla on suurempi kuin muualla maassa. Tästä huolimatta päihdehuollon palveluissa olleiden määrä on maan pienimpiä. Huomioitavaa on, että raportti ei ota kantaa asiakkaiden palveluun pääsyn esteisiin ja kohteluun.

Suomalaista päihdetyötä leimaa sairauskeskeisyys, medikalisaatio. Sairauskeskeinen ajattelutapa perustuu ihmiskuvaan, jossa ihminen ajatellaan itsekkäänä, laiskana ja omaan tilaansa ymmärtämättömänä. Tämä tausta-ajattelu johtaa hoitoprosesseihin, jotka tuottavat rankaisemista, esteitä ja ehtoja hoidolle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut