Oulussa toimineen yksityissairaalan Rinnekodin 27 sairaalasänkyä ja muita sairaalatarvikkeita lahjoitettiin ukrainalaiselle sairaalalle.
Rinnekodit on Diakonissalaitoksen omistama yhtiö. Se syntyi, kun Rinnekoti, Diakonissalaitoksen Hoiva, Caritas Palvelut ja Diakonissalaitoksen lapsi- ja perhepalvelut yhdistyivät helmikuussa 2023.
Rinnekodin Oulun yksityissairaalassa oli 27 asiakaspaikkaa. Potilaat tulivat sairaalaan pääasiassa erikoissairaanhoidosta vuodeosastolle toipumaan ja kuntoutumaan sekä myös saattohoitoon.
Tänä vuonna Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde päätti olla käyttämättä hankintaansa liittyvän optiovuoden ja sen seurauksena Rinnekodit sairaalan toiminta päättyy vuoden 2024 loppuun mennessä.