Kolumni

Oulun ylio­pis­to olisi päässyt vä­hem­mäl­lä, jos reh­to­rin rivot puheet olisi tuotu heti julki

-

Oulun yliopiston rehtorin tehtävästä eronneen Arto Maanisen epäasiallisen käytöksen spekulointi on värittänyt kahvipöytäkeskusteluja tällä viikolla.

Kerroimme tiistaina Maanisen erosta ja epäasiallisesta käytöksestä henkilöstötilaisuudessa.

Haastattelimme yhteen aihetta käsittelevistä jutuistamme seuraavana päivänä Tekirin perustajaa ja Suomen tunnetuimpiin kriisiviestinnän konsultteihin lukeutuvaa Harri Saukkomaata. Saukkomaan pääteesi Oulun yliopiston maineenhallinnan näkökulmasta oli, että tiistaina kerrottu ”epäasiallinen käytös” on todella ympäripyöreästi sanottu.

Saukkomaa ennusti lisäksi, että varsinainen syy voi tulla esille milloin ja mitä kautta tahansa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut