Oulun seudun eläin­suo­je­lu­yh­dis­tyk­sel­lä on suuri tarve uusille si­jais­ko­deil­le: Lyhyen ajan sisällä yh­dis­tyk­sel­le on tullut lauma koiria ja parvi ka­na­ria­lin­tu­ja

Oulun seudun eläinsuojeluyhdistyksen hoivissa on tällä hetkellä yli 70 eläintä. Viranomaisten kautta on tullut hoidettavaksi lyhyen ajan sisällä yli 10 koiraa ja parikymmentä kanarialintua.

Mustavalkoinen Pim-kissa muutti viikonloppuna uuteen loppuelämän kotiinsa. Koti löytyi eläinsuojeluyhdistyksen kautta.
Mustavalkoinen Pim-kissa muutti viikonloppuna uuteen loppuelämän kotiinsa. Koti löytyi eläinsuojeluyhdistyksen kautta.
Kuva: Oulun seudun eläinsuojeluyhdistys

Oulun seudun eläinsuojeluyhdistyksellä on tällä hetkellä pula sijaiskodeista. Varapuheenjohtaja Sofia Saarinen kertoo, että kaikki sijaiskodit ovat nyt käytössä.

– Lyhyen ajan sisällä on tullut suuri määrä koiria, Saarinen toteaa.

Uusia sijaiskoteja on yritetty rekrytoida, mutta niitä on Saarisen mukaan vaikea löytää. Tarvetta olisi etenkin koirille sopiville sijaiskodeille omalla aidatulla pihalla varustetuista omakotitaloista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä