Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Oulun mat­kai­lu on täynnä oma­lei­mai­sia koh­tei­ta ja ta­pah­tu­mia: näem­me­kö sitä itse?

Kalevan 5.6. pääkirjoituksen otsikko kuului: ”Oulun matkailu kaipaa omaleimaisia kohteita”. Kirjoituksessa kehuttiin keskustan viihtyisyyttä, mutta epäiltiin, mikä tekee Oulusta kiinnostavan matkailijan silmissä.

Oulu on valittu Euroopan kulttuuripääkaupungiksi vuodelle 2026, eikä syyttä. Kaupungin kulttuurielämä on juuri nyt ihastuttavan vilkasta. Viime keväänä meillä pistäytyi esimerkiksi Suomen kansallisbaletin ja -oopperan yhteinen kiertue, joka oli Suomen suurin kotimaisin voimin toteutettu areenakiertue yli 270 henkilöä kattavalla seurueellaan.

Tänä kesänä vanhaan Suomen Pankin kiinteistöön remontoidussa Taidetalo Kulttuuripankissa on esillä maailman suurin Andy Warhol -julistenäyttely.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut