-

Kyl­mäs­tä läm­pi­mään

Karina Kukkonen haki lyönteihinsä viimeiset viritykset "saakelin kylmällä" Sankivaaran harjoituskentällä Oulussa. Golfammattilaisen kilpailukausi alkaa torstaina Etelä-Afrikassa.

Karina Kukkonen haki lyönteihinsä viimeiset viritykset "saakelin kylmällä" Sankivaaran harjoituskentällä Oulussa. Golfammattilaisen kilpailukausi alkaa torstaina Etelä-Afrikassa.

Lukema Sankivaaran golfkeskuksen klubitalon digitaalinäytöllä on lahjomaton: +6.

Lämpötila ei silti kerro kaikkea toukokuisen iltapäivän koleudesta. Itätuuli puhaltaa vaatekerrosten läpi luihin ja ytimiin viiden metrin sekuntivauhdilla.

Harjoituskentän lyöntipaikoilla ei ole tungosta, mutta yksi tuttu hahmo lähettää tekonurmimatolta palloja ilmaan. Lyönnit eivät ole sattumanvaraisia roiskaisuja, vaan jokainen suoritus on tarkkaan harkittu. Käynnissä on ammattilaispelaaja Karina Kukkosen normaali työpäivä.

25-vuotias Kukkonen on viettänyt elämänsä aikana Sankivaarassa tuhansia ja tuhansia tunteja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä