Kolumni

Oulun Di­gi­Health Hub vah­vis­tuu

-

Kyösti Oikarinen,

kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Oulu (kesk.)


Yliopiston merkitystä kaupungin kehitykselle ja alueen ihmisille ei voi liikaa korostaa. En olisi nuorena muhoslaisena abiturienttina osannut hakeutua Turun tai Helsingin yliopistoihin opiskelemaan. Hyvä, että olin pari kertaa siihen mennessä käynyt pääkaupungissa. Omaan ammatinvalintaani, monen muun pohjoissuomalaisen nuoren tapaan, vaikutti eniten koulutuspaikan läheisyys.

Oulu kasvoi aina 1960-luvulle saakka siten, että kutakin kymmentä vuotta kohden tuli 10 000 uutta asukasta. Yliopiston perustamisen jälkeen 1958 asukasluku on kasvanut nopeasti ja on nyt yli 200 000.

Yliopiston tiedekunta- ja oppiainejako on erityinen ja sen vaikutus alueen elinkeinoelämään on ollut iso. Oulu pääsi tietotekniikan ja langattomien ratkaisujen kärkeen 1990-luvulla. Aluksi keskityttiin tekniikkaan ja nyttemmin sovellutuksiin. Tärkein sovellus on löytynyt terveyden ja hyvinvoinnin alueelta, mutta kehitystä on tapahtunut myös ympäristötekniikassa, älykkäässä liikenteessä ja energian tuotannossa.

Kontinkankaan Kampus on maan paras terveysalan innovaatiokeskittymä. Tuore kampusselvitys korostaa alueen edelleen vahvistamista sen suhteen, että sieltä moni alan yritys löytäisi tutkimus- ja kehitys- ja tuotantotilat. Kaava mahdollistaa uusia rakennuksia ja kun tulevaisuuden sairaala valmistuu, vapautuu myös nykyisen sairaalan tontilta kohtuullista uutta tilaa.

Yliopisto on saanut merkittäviä ja mairittelevia tunnustuksia. Viimeisimpänä Suomen Akatemian profi 5 rahoitusmyöntö. Akatemia sanoi päätöksessään, että Oulu on terveysteknologiassa edellä muista yliopistoista ja on rakentanut vahvan yhteistyöverkoston.

Opetusministeriö myönsi viime vuonna lääketieteelliselle tiedekunnalle koordinaatiovastuun harmonisoida ja digitoida materiaali lääketieteen ja hammaslääketieteen opetuksessa, huomioimalla myös hoitajakoulutus. Päämääränä on tuottaa yhtä päteviä ammattilaisia kaikissa tiedekunnissa ja vapauttaa resursseja tutkimukseen, kun osa opetusta ja sen materiaaleista voidaan tehdä yliopistojen kesken yhdessä.

Sen lisäksi, että täällä on tehty isot ratkaisut yhdessä, ovat oululaiset aina suhtautuneet suopeasti uusiin teknologioihin ja niiden testauksiin. Dentopoliksen opetusterveyskeskuksessa ei ole asiakaspulaa ja yli puolet kuntalaisista käyttää sähköisiä omahoitopalveluja. Ei ole siis sattumaa, että kaupungissa on kehittyneet monet terveyden ja hyvinvoinnin alan innovaatiot. Olemme koko kaupunki iso testialusta.

Yliopisto on saanut merkittäviä tunnustuksia.