Ou­lu­lais­ta Kaisaa, 52, ei enää kiin­nos­ta­nut seksi - gy­ne­ko­lo­gi neuvoi vaih­ta­maan miehen

Vaihdevuodet ja ikä muuttavat niin naisen kuin miehen seksuaalista halua. Gynekologi Leena Väisälän mukaan seksin ei tarvitsekaan olla keski-iässä samanlaista kuin parikymppisenä.

-
Kuva: Lea Remes
Tekijä: Minna Akimo

Esivaihdevuodet käänsivät oululaisen Kaisan, 52, seksielämän päälaelleen.

Kaisa kertoo olleensa aina seksuaalisesti aktiivinen. Yhtäkkiä hän huomasi, ettei seksi enää edes käynyt mielessä.

Muutos aiempaan on ollut raju, sillä hyvä seksielämä on tuonut Kaisalle iloa ja vireyttä.

Kaisa elää avioliitossa, jossa seksuaalisuudesta pystytään puhumaan. Seksielämän eteen on myös tehty työtä: pariskunta on varannut yhteistä parisuhdeaikaa ja testannut uusia asioita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä