Kaupat: Yk­si­näi­nen hal­pa­kaup­pa pyörii ket­ju­jen pu­ris­tuk­ses­sa Hau­ki­pu­taal­la

Eläimet: Lau­ha-lam­mas ilah­dut­taa asuk­kai­ta ou­lu­lai­ses­sa hoi­va­ko­dis­sa

Jääkiekko: Jesse Pul­ju­jär­vi pes­tat­tiin tes­ti­so­pi­muk­sel­la NHL-seu­raan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Ou­lu­lai­nen Vuokko Haljoki löysi rat­kai­sun kap­se­li­pu­keu­tu­mi­ses­ta – Nyt hän auttaa myös muita kodin vaa­te­ka­so­jen kanssa

Oululainen Vuokko Haljoki oli himoshoppaaja, joka alkoi pohtia sitä, miten vaatepaljoutta voisi hallita paremmin. Hän oli ehtinyt miettiä erilaisia organisointitapoja kun hän törmäsi suomalaiseen Caps Look -metodiin. Haljoki päätyi opiskelemaan kapselipukeutumisen ammattilaiseksi.

Vuokko Haljoki on kapselipukeutumisen asiantuntija

Kirpputoreja rakastava ja kestävän pukeutumisen puolestapuhuja Vuokko Haljoki kävi vieraana Radio Kalevan aamussa. Keskustelussa sivuttiin niin vaatehuoltoa kuin oman tyylin löytämistä.

Onko ihmisillä kuinka paljon liikaa vaatteita? Montako vaatetta riittää? Miten saada vaatekaapista sellainen, että se edustaa juuri omaa tyyliä?

Kuuntele alta koko haastattelu. Toimittaja jutussa on Johanna Mattola.