Ou­lu­lai­nen Saija Kan­nis­to-Jun­ka tinkii me­nois­taan, jotta voi maksaa tyt­tä­ren­sä gy­ne­ko­lo­gi­las­kut – Kolme naista kertoo yk­si­tyi­sen ja jul­ki­sen eroista

Kysyimme oululaisnaisilta, millaista hoitoa he saavat terveysasemalta. Hoidon laatu saa kiitosta, pitkät odotusajat harmittavat.

Perusterveydenhuollon puolella annetun gynekologisen hoidon laatu koetaan melko hyväksi, mutta suurin ongelma on se, että vastaanottoaikaa voi joutua odottamaan kuukausia.

Naiset kertoivat myös siitä, että usein vaihdevuosioireita helpottavan hormonikorvaushoidon aloittamista on jouduttu odottamaan pitkään, kun oireita ei ole tunnistettu riittävän hyvin. Hoidon  saamista vaikeuttaa sekin, että gynekologiset oireet on rajattu usein työterveyssopimusten ulkopuolelle.

Muun muassa nämä asiat käyvät selville Kalevan tekemästä kyselystä, jossa naisia pyydettiin kirjoittamaan omista kokemuksistaan siitä, miten he kokevat saavansa gynekologista hoitoa julkiselta puolelta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä