Ukrainan sota: Oulun uk­rai­na­lai­set muut­ta­vat nyt omiin asun­toi­hin, Help Cen­te­ril­lä kii­reis­tä aikaa

Leijonat: Kärp­pien Arttu Hyry debytoi Lei­jo­nis­sa – tukku mui­ta­kin ou­lu­lai­sia maa­jouk­kuei­siin

Presidentinvaalit: Kalevan vaa­li­ko­ne on nyt auki

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Ou­lu­lai­nen par­tio­lai­nen tapasi Ruotsin ku­nin­kaan Turussa

Pohjolan Pirteät -lippukuntaan kuuluvan Tiitu Timonen-Nissin mukaan kuningas oli rento ja naurava mies.

Oululainen partiolainen Tiitu Timonen-Nissi pääsi tapaamaan Ruotsin kuninkaan Kaarle XVI Kustaan perjantaina Turussa.

Pohjolan Pirteät -lippukuntaan kuuluvan Timonen-Nissin mukaan kuningas oli rento ja naurava mies ja hän kertoi tapaamisen aikana tarinoita sudenpentuajoiltaan.

"En todellakaan odottanut pääseväni tapaamaan kuningasta, joten oli todella hienoa päästä tapaamaan hänet nyt", 20-vuotias partiolainen kertoo Pohjanmaan Partiolaiset ry:n tiedotteessa.

Kaarle XVI Kustaa osallistuu tänä viikonloppuna Turussa järjestettävään 64. Maailman partiosäätiön Baden-Powell Fellowship -tapahtumaan. Kuningas toimii säätiön kunniapuheenjohtajana.

Tapahtumaan kokoontuu noin sata merkittävää partiotyön tukijaa ympäri maailman.