Ou­lu­lai­nen kiek­ko­lu­paus Aatu Räty istui saunan lau­teil­la, kun käsky kävi uran en­sim­mäi­seen NHL-ot­te­luun – "A­jat­te­lin, että se on jon­kin­lai­nen jäynä"

Kärppäkasvatti Räty on pelannut kolme ottelua New York Islandersin NHL-miehistössä.

Oululaiskiekkoilija Aatu Räty pelasi ensimmäisen NHL-ottelunsa jouluaaton aattona.
Oululaiskiekkoilija Aatu Räty pelasi ensimmäisen NHL-ottelunsa jouluaaton aattona.
Kuva: Tiina Wallin

Aatu Räty sai 23. joulukuuta odottamattoman, mutta ikimuistoisen joululahjan.

Oululaiskiekkoilija kutsuttiin AHL-joukkue Bridgeportista NHL:n New York Islandersin kokoonpanoon otteluun Florida Panthersia vastaan.

Koko pienen ikänsä NHL:ssä pelaamisesta haaveilleen 20-vuotiaan Rädyn unelma kävi toteen yllättävämmin kuin hän osasi arvata, sillä Islandersin leiristä ei ollut kuulunut loukkaantumisuutisia.

– Olin Bridgeportissa aamuharjoitusten jälkeen saunassa, kun minulle sanottiin, että mene käymään valmentajan luona.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä