Ou­lu­lai­nen työ­val­men­nus­kes­kus aloitti muu­tos­neu­vot­te­lut – Taus­tal­la kun­tout­ta­van työ­toi­min­nan päät­ty­mi­nen

Kestävän kehityksen keskuksen muutosneuvottelut koskevat työnjohtoa, mutta irtisanomisten määrää ole vielä arvioitu.

Oululainen työvalmennuskeskus Kestävän kehityksen keskus ja sen taustayhtiö Yritetään yhdessä ry on aloittanut muutosneuvottelut.

Neuvottelut koskevat työnjohtoa eli ohjaavaa ja hallinnoivaa henkilöstöä, joita on noin 18. Toiminnanjohtaja Kati Väisänen kertoo, että toistaiseksi ei ole arvioitu kuinka suuri työntekijöiden vähennystarve on.

– Toiminta kutistuu muutosneuvotteluista huolimatta, koska kuntouttava työtoiminta on valtion päätöksellä päättymässä. Kun he jäävät pois, ei ohjaajiakaan tarvita niin paljoa.

Kestävän kehityksen keskuksen toiminnanjohtaja Kati Väisänen kertoo, että kuntouttavan työtoiminnan päättyminen vaikuttaa toimintaan paljon. Arkistokuva.
Kestävän kehityksen keskuksen toiminnanjohtaja Kati Väisänen kertoo, että kuntouttavan työtoiminnan päättyminen vaikuttaa toimintaan paljon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä